Allmän diskussionstråd för gamers
Citat från EvenFlow:
never forgetti
Bild: https://i.imgur.com/fNG4mik.jpg
Bild: http://s32.postimg.org/3q713uv6d/aparece_the_last_of_us_remastered_para_ps4_z8gu.png
<3
I'LL NEVER FORGETII!! <3
The Last of Us är gold. Ger mig fortfarande rysningar vid vissa tillfällen.
Det dåliga med Last of Us var censuren i MP. Om Naughty Dog hade sagt det innan release så kunde jag ha köpt en US version :P
Typ tre veckor kvar fan! :D
The DLC Assembly :/ "Åh, du vill ha allt innehåll? Köp bara 560 av våra launch day DLC på 10 euro tillsammans med grundpriset för spelet för 70 euro så har du det!"
SEGA + Games Workshop
En kärlekshistoria från helvetet.
Citat från Godling:
Jag vet inte om det känns lönt att försöka bidra med speldiskussioner i tråden längre efter meningslöst tech-hetsande från kanter och håll. Är sånt vanligt här? Äsch, naiv och hoppfull.
Såg en artikel med en dev som påstod att remakes är meningslösa vilket jag inte håller med om alls. De kan både väcka nya fans och injicera liv i franchises som håller på att gå förlorade. Rätt titlar och ambition bakom projekten borde leda till mycket glada fans/nykomlingar och inkomst. Jag längtar efter remakes mest hela tiden. Kanske beror det på att jag ofta blir så besviken på nya IPs? Känns lite sorgligt när man hela tiden längtar efter att få återuppleva gamla spel istället för att få imponeras tillräckligt av nya.
Jag skulle vilja ha en remake på Skyward Sword pga. this farfar kan inte spela med wiimotes. Sen en version av Chrono Cross med uppgraderade textures typ.
Dawn of War 3 confirmed!
Ahahahah skickade trailern till en kompis som är ett skitstort fan, hans skärm överlevde inte
http://www.battlefield.com/news/road-to-battlefield
Finns ett gratis DLC till Battlefield 4 och Battlefield Hardline att hämta den här veckan :) gillade chain link mode på bf4 så kan rekommendera det
Så, Overwatch Betan. Ifrån ett perspektiv efter flertal år utav TF2, både pubs och comp samt pugs. Helt okej, faktiskt ganska kul. Synd bara att Blizzard inte är lika bra som Valve när det kommer till vad för inställningar man får meka med. Vapenmodellerna är ju på tok för stora och täcker halva skärmen.
Är helt förälskad i Overwatch än så länge ett par timmar in, har så himla kul med det. Det finns ju alltid plats för förbättring men tycker Blizzard har gjort ett riktigt solid jobb än så länge!
On another note, var i ett lag som cheesade big time när alla gick Widowmaker (Sniper) i början av matchen när vi defendade, slutade med att motståndarlaget rq'a. Vilket känns asdumt då allt afaik har en counter men vissa är lite halvdåliga på att byta runt mellan karaktärer.
Så är Overwatch värt att pre-ordra?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet



