Allmän diskussionstråd för gamers
mind=blown.
aldrig tänkt på det så långt
Haha, jag är ju seriös )):
jag med :c
Jaha, trodde du var sarkastisk ;;
Vill bara sprida korrekt information så att folk inte fastnar för buzzwords ):
Citat från ROEVI
Hårdvaruunderläge? Du får det att låta som Xbox One har samma hårdvara som en Wii U, så stor skillnad tror inte jag det kommer vara.
förklarar det här så enkelt som möjligt:
xbox one använder 3 gig ram till sina operativsystem, vilket bara lämnar 5 gig till spelen
ps4 använder 1 gig till operativsystemet, vilket lämnar hela 7 gig till spelen. Stor skillnad med 2 gig mer minne
De använder samma arkitektur för grafikkretsarna, men PS4 har märkbart fler beräkningsenheter och bandbredd
Detta resulterar i ungefär 50% bättre teoretisk shaderprestanda bland annat. Det innebär att spelens komplexitet har ett högre tak på PS4, även om multiplattformsspel antagligen kommer sikta på en lägre gemensam standard.
Det kanske inte kommer märkas väldigt tydligt i början av konsolgenerationen, men definitivt med tiden
Jaha, well, handkontrollen sealar ändå dealen för mig. Kanske blir ett PS4 om man kan spela med Xbox One-kontroll.
Det är skillnad på deras RAM också, man kan läsa på själv hur effektiv GDDR5 är i jämförelse med DDR5, vilket Microsoft kompenserar genom EDRAM som ändå inte mäter sig med den totala bandbredden PS4 har.
Detta resulterar i 1.8 tflops och 1.2 tflops.
Men själva maskinen tror jag är mer 30~40%.
Japp, är styrningen helt åt helvete pga att spakarna inte passar mig så spelar det inte roll hur coolt ett spel är för mig.
Man kan dock inte spela Halo på en PS4 hur mycket mer flops den än har ;)
Sant, klart man ska kunna spela en utmjölkad spelserie bara för att!
Någon som lirar Dofus ellaah?
Herregud. Jag älskar Animal Crossing: New leaf. Bluebear och Alfonso <3 ;_;
Eh, klarar mig med Sonys urval av first party.
Är trots allt någon som spelar mest singleplayer, så fler first-party spelutvecklare vinner alltid för mig.
Citat från Eotena
Eh, klarar mig med Sonys urval av first party.
Är trots allt någon som spelar mest singleplayer, så fler first-party spelutvecklare vinner alltid för mig.
This är också en storygamer :D inte en casualgamer här inte :P
så jag satte just upp mitt gamecube i sovrummet, någon som har lite spel att sälja?
letar efter twillight princess, possibly disken med OOT och majoras mask + master quests
vore även nice med super smash eller f-zero GX, pokemon colosseum... time splitters 1/2, soul calibur 2
tipsa även om GC-spel jag kanske missat :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet