Allmän diskussionstråd för gamers
Citat från Reflections
"Gamergirls" hhhggnnn cringe. Får hoppas att de får fram vettigt underlag om de nu ska ge sig in i debatten, istället för det vanliga "herrderr vi är kvinnor, män suger för alla män är sexister derr"
Hoppas går ju ! , men bilden som står under kickstartern alltså "get back in the kitchen" det hemskaste och mest seriöst sexistiska någon någonsin har yttrat !, tar man åt sig av en tolvåring som inte har en större vokabulär än så så kanske man inte är gjord för internet.
Man behöver inte dela upp de som spelar i kön, att någon säger åt en kvinna att "gb2 kitchen" betyder inte att han är sexistisk, det är ungefär som att säga faggot till en kille, man behöver inte vara homofob för det
Sen tycker jag väl att 20,000 för att både filma, redigera och framförallt få rätt att använda material från tv-spel låter jävligt lite
Nostalgi med RA2 nu, tagga.
Nån här som lirar shootmania förresten ?
hela grejen med att "the audiable gamer" vägrar behandla andra spelare som individer, till fördel för dikotoma klassificeringar som noob-tryhard, straight-fag, attentionslut-uglygirl osv visar ju mer eller mindre att spelvärlden just nu inte lyfter fram individuella kvaliteter till den grad att majoriteten av publiken måste förhålla sig till det och ta det på allvar.
Allt man får se är om någon är över eller under en på scoreboarden, eller höra eller se om de är kille eller tjej, genom de systematiska attribut som ges karaktärerna osv. Tycker det borde finnas ett flaggsystem som gör att folk som beter sig illa får gula (temp) eller röda (perm) kort som förhindrar abusive people från att t.ex. kontakta folk utanför deras vänlista genom voice/message beroende på vad de blivit anmälda för. När det värsta då blir avklarat så kan man fokusera på att presentera mindre systematiserade karaktärer, för om folk vill spela så måste de köpa spelen, och det görs kanske inte så ofta beroende på just hur karaktärerna ser ut, eftersom mycket av individen själv kan läggas in i den spelbara karaktären
några tankar bara
Sen att man faktiskt tar åt sig av saker som händer/sägs över internet... HAHA. Stay pleb.
Citat från RobzInadEz
Sen att man faktiskt tar åt sig av saker som händer/sägs över internet... HAHA. Stay pleb.
desensitiseringsprocess of doom haha :)
svåraste spelet ever!! xD
download:
http://www.gamezone.com/downloads/cat-mario-full-client
^ Håll det där äckliga fanskapet borta från den här tråden tack.
Citat från SeXXi_Gurl_14Xx
Kan se den där videon hur många gånger som helst <3 Alltid lika jävla rolig <3
.. och sann
Fick ett gratis AC3 när jag köpte mitt grafikkort. I am dissapoint. Är det värt att fortsätta gamea det?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet

