ALLT OM HÅR
Citat från LamaFucker:
Citat från Liquify:
Jag ska köpa hårförlängning från ebay och tänkte göra ombre,
men frågan är om det går att köpa svart och bleka fram ombre
eller om det är säkrast att köpa vit/blond och göra tvärt om?
Frågan är väl mest om det går att bleka svart hårförlängning från ebay? :)
det är alltid bättre att bleka.
1, om du har blont och ska köra svart så måste du lägga i rött först + att det kommer bli en asful skarp kant.
2, om du bleker så kommer det ge en myycket finare effekt.
Okej, aa det låter vettigt :)
kom på att de skulle bli svårt att tona bort gula toner med directions också :p
men läste att remy hår blir fort slitet och tråkigt, är de så?
eller funkar de bra om man kör balsammetoden på det? :)
Hej mathår.
Folk som använder mat i huvudet, som olivolja och kokosolja, säger att kokosolja är bättre. Då är min fråga, varför?
Och varför skulle olivolja eventuellt vara dåligt? Har sett många hårprodukter som heter något med olive oil och så är det bilder på olivolja på dom zoomg. Visst, det är ju skillnad på ren olivolja och produkterna, men det känns ändå som att olivoljan är mer naturlig än produkten och därför bör vara bättre. Men varför skulle kokosolja vara ytterligare bättre?
kokosolja är inte lika segt som olivolja.
Och de som gör produkterna vill få produkten att anses vara naturlig, samt att den är 100 gånger bättre och utvecklad. Man gör allt för att sälja produkten.
det är ju som i gliss-reklamerna så säger dom rakt av att det är silikoner och som fyller ut och får håret att kännas friskt, men grejen är ju den att dom använder sig av en jättepositiv inställning som att det vore the real deal och därmed inga konstigheter - även fast alla vet att silikoner är dåligt för håret.
Ja alltså vad jag vet så ska du bara ge håret saker du skulle stoppa i munnen, för huvudet är ju också kroppen. Alltså att bra hår får du inifrån, genom bra kost, undvika stress och äta bra fetter som gör hårbottnen mjuk, undvika mjäll osv. Så du äter ju inte schampo, och därför är det inte heller bra att använda schampo på huvudet.
men jag fattade inte riktigt, vad var skillnaden mellan olivolja och kokosfett, BARA att kokos var mindre segt? Och vad innebär det i praktiken då?
Och du säger att produkterna är bulle och skit, så ren olivolja är bättre än den överdrivna kemikaliska waste compounden i olivhårprodukten?
Tack för hjälp :--- )
klart att kost har en stor påverkan, det är ingen nyhet.
jag har inte läst mig in så mycket på skillnaden, men från vad jag uppfattar och hört så är det att olivolja är så tjockt och lägger sig som världens hinna över håret ( håret uppfattas som mjukt och glansigt för det är fett) men kokos har jag hört ska vara lite mer att det torkar och verkar tills man sköljer ut det.
ja, det är det. Oftast är allt bara silikoner och alkohol i tex håroljor och då kan dom addera olivolja för att det ska verka nytt osv. Men håll ett öga på innehållsförteckningen så ska du se hur mycket skit som de proppar i. :)
EDIT * Mineralolja kan ha olika namn. Står det exempelvis Petrolatum, Mineral Oil, Paraffinum Liquidum på förpackningen, betyder det att produkten innehåller mineralolja. Mineralolja verkar täppande på hud och hår. Det släpper inte ut någon fukt, men släpper inte in någon heller. Torr hy förblir torr under, torrt hår förblir torrt likaså.
** Silikoner har många olika beteckningar. De flesta slutar på -cone. Andra namn är Cyklopentasiloxane och Dimethicone Copolyol.
Ah menade inte att försöka läxa upp lol, ser att det ser lite ut så när jag skrev. Menade bara att alla produkter troligen suger eftersom dom inte är naturliga då principen är att bara sätta saker på huden som du också skulle stoppa i munnen.
Ye det e massa skit, men sen har dom secret formula acid compounds som dom inte redovisar vad det innehåller för det är deras hemliga recept!!! Så med andra ord håller du med om att allt egentligen är dåligt och det bästa är kokosolja?
Vad heter det där ämnet... Något på P tror jag och 80 i namnet. Känner du till?
Polysorbat 80
¨Alkest TW 80
Canarcel
Poegasorb 80
Tween 80
yep!
Quaternium-80 eller polyquaternium är andra ord för silikon.
Oki, tack :- )
För män finns det ett testosteronrelaterat hårproblem. Det finns ju olika typer av testosteronhormoner och en en typ av testosteron är klassat som dåligt testosteron, eftersom det bidrar till håravfall, därav att män ofta blir skalliga och har sämre hår än kvinnor över lag. Vet ni/du om det finns någon bra hårprodukt som påverkar hormonnivåerna lokalt och dämpar produktionerna av T-testo och därmed förbättrar hårväxten?
Eller blir det hårsteroider hos läkare då eller :pPpppp?
men det har väl med genetik att göra?
Det är i princip omöjligt för dom som har tunt hår att få tjockt hår, de som har otur med hårväxt, kan inte odla skägg etc. och det har ju med deras anlag att göra
Ja det är väldigt genetiskt, men det går att motverka en hel del. Fast denna motverkning går bara att få genom bra kost och avslappnat liv med träning, som som sagt inte är en nyhet. Dock går det att manipulera om helt och få asbra tjockt hår och lika många hårsäckar som du hade när du var ung genom hormonbehandlingar. Steroider är ett ord som folk bara kopplat till doping inom sport, men steroider används främst inom sjukvård och skulle kunna användas här;
Eftersom behandling bara skulle vara av kosmetiskt skäl så finns det inte tillgänglig hjälp via sjukvården. Men många människor, framförallt kvinnor efter klimakteriet, får hormontillskott för att underlätta vissa problem. På samma sätt får vissa män testosterontillskott om de har t-brist. Och på samma sätt skulle genetiskt svaga hår kunna få behandlingar. Men det finns som sagt inte via sjukvården eftersom det bara är en ytlig grej.
Men oki, ingen vet något om det skulle finnas lokalstimulerande hormonprodukter. Skulle troligen vara olagligt iof, men kan alltid fråga.
Och skägg ja, om dom har det som standard när dom föds. men om vi säger att jag tex hade asbra hår när jag var 15 och sen blir jag skallig när jag är 32, så kan jag få tillbaka allt hår jag hade som 15 åring via steroiderna så länge jag får påfyllning.
har nästan exakt samma hårtyp som min storasyster bara att hon har mycket hållbarare och slitstarkare hår. kanske har något med det där testoteronet att göra? :\
tar hand om mitt hår nowadays med oljeinpackningar och dyra balsam men slits av och går sönder jättelätt även om det är väldigt tjockt ?_? :\\\\\ cry cry
anyways, börjar ge upp på mina drömmar om långt hår, så har börjat fundera på vad jag ska skaffa istället, vad tycker ni? hade varit nice med lite åsikter! :)
har väldigt spetsigt hårfäste och jättehög volym/ganska tjockt hår typ!
här är några relativt färska bilder 2 judge:
tack på förhand.
Är du uttråkad av din nuvarande frisyr eller säger du att du inte kan ha den för att håret blir för slitet? Tycker det e ascoolt som det är på bilderna. Du kan alltid stacka proteiiiiin för att få starkare hår. De flesta som bryr sig mycket om sitt hår och sin hy och äter "nyttigt" tror bara att dom gör det. Har jobbat med några stylister och frisörer som jag har haft som kunder och dom har givetvis haft bra koll på dieten av estetiska skäl. Men deras diet har i alla fall inte varit så bra som dom trott. Så något som kan vara vanligt förekommande hos folk är att dom bara tror att dom äter bra men så gör dom inte det. Sen behöver ju vissa inte ens bry sig om det för dom har så bra hår ändå, men känner du att det börjar bli sämre går det alltid att göra stor skillnad via kosten om du ökar mineraler, veggie fats och framförallt protein. "Måste jag räkna". nä, men lägg till + 20-40 gram per dag.
är inte uttråkad, vill egentligen fortsätta låta det växa ut längre!! och tack :))) ja, det ser ganska bra ut när det är uppsatt men när det är utsläppt så ser man ju det slitna mycket mer!
äter inte så mycket protte iaf, mest pga. är extremt fattig & veg... borde äta mer i allmänhet tror jag, har gått ner i vikt mer eller mindre konstant i typ 5 år. :sssss
vad är det för mineraler du tänker på och var hittar man dom? grönsaker och frukt får jag i mig iaf.
borde käka jordnötter kanske... bör ha zinkunderskott men dunno om det påverkar håret särskilt mycket. kanske tom. kontraproduktivt eftersom zink hjälper till att skapa testoteron?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet