alismas blogg
28 år. Bor i Stockholms län. Är online nu.
Senaste inläggen
hur var eran helg?Idag 10:44
great
7 augusti kl. 14:13
lidingbög
5 augusti kl. 16:12
ordbajs
4 augusti kl. 16:42
lol
31 juli kl. 21:44
iiiiiiiihhhhhh
23 juli kl. 17:28
haul
20 juli kl. 18:07
tredje gången gillt då
20 juli kl. 03:24
:-(
17 juli kl. 22:48
hoppsan
17 juli kl. 03:54
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: Ambivalent Civilstatus: EnsamLäggning: Bisexuell
Intresse: Spel
Bor: Inte valt
Politik: Feminist
Dricker: Saft
Musikstil: Jazz
Klädstil: Svart
Medlem sedan: 2012-01-27
Vad gör du nu? (Historia/Äventyr)
Klockan 03:55?
Äh sminkar sig? Sen när man är färdig så går man omkring i ett gammalt hus med stilettklackar bara för att en aldrig riktigt blir van vid klackar. Ett hus så gammalt att skådespelaren som spelar Vanhedens mor i de gamla klassikerna Jönssonligan, bott i ens rum. OBS allt det här fick jag reda på när vi var på fjärde våningen/vinden idag.
Det här var ett ålderdomshem i början av 1900 talet.
OBS krematoriet ligger i den röda ladan i trädgården (::::::
En gammal elev har varit 75% säker på att hon har sett något i spegeln som stått i mitt rum.
Förövrigt så var det kul att vara på vinden då jag hittade gamla klistermärken från 60-70-talet? Jag fick en sticka i foten när jag var på fjärde våningen dessutom, det var därför jag nämnde att jag inte är van vid klackar. Känns bra, då det var samma fot som jag trampade på porslin för x-antal veckor sedan. Hoppas jag inte skrämde någon av eleverna i huset nu. Ska lätt skrämma personalen någon dag när jag har svart hår igen och bara för att jag kan.
Fun fact om Knivsta det finns en gammal skola (tror jag, kan även vara ett annat hvb-hem) som varit ett mentalsjukhus. Äh just ja, hittade även en väldigt skum plast(påse/påsar?????) i ett av rummen.
Älskar sånt här, dessutom så låter det från någon våning i huset och det drar i mitt rum, det är därför jag inte sover, är alldeles för kallt. Jag ska sova nu