TaZiums blogg



Tjej, 27 år. Bor i Varberg, Hallands län. Är offline

TaZium

Senaste inläggen

Äventyr på Ljungskile folkhögskola.
13 november 2017 kl. 00:38
Asch.
16 juli 2017 kl. 23:51
Det där med att bli vuxen
27 juni 2017 kl. 12:45
Happiness
17 maj 2017 kl. 20:29
Sociala sammanhang.
13 maj 2017 kl. 16:43
Short people problems.
13 maj 2017 kl. 02:08
Stress
9 maj 2017 kl. 15:12
Audition.
26 april 2017 kl. 01:42
Folkisar.
19 april 2017 kl. 00:30
Jag antar;
8 april 2017 kl. 02:31
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Effi Civilstatus: Upptagen
Läggning: Straight
Intresse: Tatuering
Bor: Med någon
Politik: Politik?
Dricker: Te
Musikstil: Indie-rock
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2013-04-10

Event

TaZium har inte lagt till några event än.

Fulla människor. ~

Jag mötte en tjej påvägen hem från jobbet nu runt kvart i 2 tiden som först frågade om jag hade några cigaretter och som sen frågade vart jag skulle. När jag då svarade att jag skulle hela vägen till Margretelund fick hon spel och bad mig i hög röst att inte gå hem själv, hon bad mig ringa till någon som kunde hämta upp mig. Jag fick bokstavligen inte gå själv för henne då jag såg ganska så liten ut. ~ När jag sa att jag inte kände någon som var tillgänglig för det alls så ringde hon prompt efter en taxi och gav mig sitt nummer ifall om att något skulle hända. Eftersom att taxi chauffören sen inte kunde sätta ett fast pris och bad henne följa med så gav hon honom 100 kr och bad mig ytterligare gånger att jag skulle ringa om det var något.
Jag kan förstå att hon var väldigt full osv, men att hon ändå gjorde allt för att jag skulle komma hem säkert är guld värt. Jag känner henne inte ens och vill tacka henne så mycket.

Detta gjorde hela min dag och hela mig typ.
Speciellt när jag redan känner mig otrygg varje helg när jag går 80% utav tiden hem varje fredag/lördag natt och vet riskerna. <3

Ibland älskar jag människor och ibland avskyr jag dom. Men idag mår jag bra. ~


Logga in för att kommentera
Castillo Kille, 37 år

Gammalt inlägg men måste säga att jag blev glad av att läsa detta!

TaZium Tjej, 27 år

Glömt av att det var så längesen så. Jeez, känns som att det var igår. ~ Roligt att folk fortfarande kan läsa det och känna att det faktiskt finns bra människor!

jaketheone Kille, 30 år

Nu lät det som att jag menar att tjejer inte borde va rädda, jag menar att jag hatar hur tjejer behöver vara rädda för att åka ensamma

jaketheone Kille, 30 år

Och jag kan inte börja förklara hur arg jag blir när jag tänker på hur tjejer är rädda för att åka hem ensamma. Visst, jag är ju rädd för att bli påhoppad av ett gäng, men det är inte samma grej.

jaketheone Kille, 30 år

Visst hon var säkert full, men alkohol drar endast fram sidor ur en som redan fanns. Det var ju nyss 25e så cash har hon, och alkohol gör ju en glad o så, får en att bjuda och inte tänka på konsekvenser.
Låter kul iaf <3

TaZium Tjej, 27 år

Själva tanken av att hon brydde sig så mycket som hon gjorde och knappt kände mig gjorde mig extremt glad. Mestadels för att ingen jag faktiskt känner har reagerat så alls och då vet dom ändå att jag jobbar natt och har långt hem att gå.

Tror inte det är någon tjej som verkligen känner sig trygg alls av att gå hem själv. Jag själv är mest rädd för att jag ofta är en person som övertänker och är rädd för mycket. ~