TaZiums blogg



Tjej, 27 år. Bor i Varberg, Hallands län. Är offline

TaZium

Senaste inläggen

Äventyr på Ljungskile folkhögskola.
13 november 2017 kl. 00:38
Asch.
16 juli 2017 kl. 23:51
Det där med att bli vuxen
27 juni 2017 kl. 12:45
Happiness
17 maj 2017 kl. 20:29
Sociala sammanhang.
13 maj 2017 kl. 16:43
Short people problems.
13 maj 2017 kl. 02:08
Stress
9 maj 2017 kl. 15:12
Audition.
26 april 2017 kl. 01:42
Folkisar.
19 april 2017 kl. 00:30
Jag antar;
8 april 2017 kl. 02:31
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Effi Civilstatus: Upptagen
Läggning: Straight
Intresse: Tatuering
Bor: Med någon
Politik: Politik?
Dricker: Te
Musikstil: Indie-rock
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2013-04-10

Event

TaZium har inte lagt till några event än.

Noot!

I tisdags satte dom in min Tandställning. I 2 dagar har jag haft ont i hela käften, både i tänder, kinder och i piercing! Så fick tbh ta ut stav helvetet då plattan gärna borrade in sig ännu mer i läppen än det var menat tack vare tandställningen. Dom sa att konsekvenserna bara låg på att fästena skulle bli dåliga och att tandköttet skulle minska. Inte att läppfan skulle få ta smällen mer än vad den redan hade gjort av piercingen. Har ju haft den ganska länge nu och så, så känns ganska ovant utan den. Samtidigt som hela min mun överlag är ovan osv.

I vilket fall som helst har skolan gått skit bra hela månaden och fick idag reda på att jag får tillbaka mitt CSN! Jag har börjat plugga ikapp matten och även börja bli klar med bilden! Håller just nu på med Torrnålsgravyr där jag bara börjat skissa på en bild än. Så småningom när den är klar så tänkte jag klippa ut den och sätta upp den någonstans. Första lyckade och "välgjorda" kissen jag någonsin ritat lol.



Börjar 1 timme tidigare imorgon kväll och sen blir det bröllop på lördag och sen jobb på det igen. Fullt upp 24/7 känns det som. Men det ger en bra rutin på det. Utom att man inte riktigt har orken till att göra resten av sakerna man faktiskt MÅSTE eller BEHÖVER göra. Sen så vill jag ju så gärna gå ut och springa men tar aldrig tummen ur röven och gör det. Inte heller gymmat på ca 2 veckor och känner mig dålig för det med. Har fortfarande kasst självförtroende över min kropp osv.

Men det ska vi ändra på! Försöker bygga självförtroende så gott det går nu! Går framåt nu när jag även fått min tandställning och förhoppningsvis efter det så borde jag inte vara lika rädd för folk med kameror. Alltid trott att det varit p.g.a mitt bett osv jag ser helt skev ut och rund ut för på bilder. Men vad vet jag liksom. Kanske bara är så jag ser ut tills jag tar bra bilder på mig själv. (Konstaterat att det bara är jag som faktiskt KAN ta bra bilder på mig själv.)

Nåja ~


Logga in för att kommentera