Jinekologens blogg
Kille, 31 år. Bor i Göteborg, Västra Götalands län. Är offline och var senast aktiv: 6 mars kl. 11:59

Senaste inläggen
Ditt samtal står nu som 127 i kön7 januari 2022 kl. 13:07
Två år ändå,
5 januari 2022 kl. 15:22
Ni vet inte vad svårt är.
31 december 2021 kl. 06:43
När man återfår ett stulet (spel)konto Pt2.
20 december 2021 kl. 15:08
När man återfår ett stulet (spel)konto.
19 december 2021 kl. 21:00
Ber ödmjukast om lite blogghjälp.
14 december 2021 kl. 16:35
Jag vet inte ens
4 april 2019 kl. 11:45
Har ni sett en dalabjörn?
19 mars 2019 kl. 18:40
Den värsta typen av sadister
28 februari 2019 kl. 17:46
Blir alltid förundrad
23 februari 2019 kl. 16:43
Visa alla
Jaha, nu blir vi män förtryckta på gymmet.
Har precis kommit igång med träningen igen. Ska gå upp ca 20 kg är målet, blir att frossa kvarg och se glad ut. Skaffade kort på fitness 24/7 och under mitt första pass såg jag något som var lite små provocerande.
Gymmet är inte så stort, det är nytt och fräscht på en våning med lite diverse maskiner och hantlar. Kort sagt ett vanligt jävla gym. Men, det finns en nybyggd section som är ett stort rum. Vad jag kunnat urskilja bakom det frostade glaset så finns det även där inne ett bra utbud av diverse träningsmaskiner. Men, det står "Tjejgym" på dörren. Så kort sagt, en stor yta med redskap bara för flickor. Jag vet inte riktigt vart jag ska börja då rabbla upp alla fel i det här skulle ta för lång tid.
Visst, grundtanken är lätt att förstå. Många flickor får väl mycket blickar på sig så varför inte ge dem lite privacy? För att det är fel helt enkelt. Alla som går till gymmet är konsumenter. Alla konsumenter skall ha samma villkor? Enkel logik. Men vart är den rättvisan om en grupp av konsumenterna har tillgång till avsevärt mycket mer än resterande?
Där har vi kärnproblemet, att man tar ett problem som inte funnits i den sfären innan och knör in det halvdant och slarvigt, nästan som om det fanns ett mål att provocera folk. Jag blir så trött på den naiva inkompetens som lyser överallt i dagens samhälle.
Till att börja med så är de damer som använder flickrummet inte den grupp som blir utsatta för massa blickar. Kanske låter drygt att säga så men det är tyvärr ett faktum. Fortsättningsvis så är det i väldigt många fall inte direkt så att flickorna som tränar på gym gör det lätt för sig. Shorts så korta att halva skinkan hänger ut, lite för tighta yogapants så man ser den där saftiga kameltån och så vidare. Lite som jag föreställer mig ett horstråk i Thailand. Självklart ska ni tjejer få klä er som ni önskar, men klaga då inte om folk tittar lite extra om ni har utmanande gymoutfit. Speciellt inte om ni sminkar er. Tackar gudarna att det inte är så jättemånga. Jag kan förstå att ni vill ha det här fria gymmet där alla respekterar varandra och man kan träna ostört. Att man ska kunna va naken och träna om man så vill. Gullig tanke, kommer aldrig hända. Folk kommer titta, vart ni än är i princip. Vilket de egentligen har all rätt till då jag allt har sett minst lika många brudar glo på hunkar som vise versa.
Skillnaden där är att de flesta killarna verkar inte bry sig om de blir iakttagna på gymmet, iaf inte visar det. Tror många till och med går dit främst för den anledningen. Det är ett ytligt samhälle vi lever i så är verkligen inte konstigt.
Åter till ämnet, tjejrummet på gymmet. Nu är det inte så att det bara är den generella gruppen av män som blir förtryckta av rummet. Det finns undergrupper; spinkiga klenisar är en av dem. Jag kan själv ta på mig och representera oss. Det är inte kul känsla att stå bredvid någon som har biceps större än dina lår. Eller när någon stönvrålar kontinuerligt i varje set de gör bakom dig. Det är mycket andra män stör sig på från andra män på gymmet, tro det eller ej. Varför kan inte vi "vanliga" killar också få ha ett rum då? Sen kan alla hulkar få en egen liten hulkhörna där de kan stonka ikapp. Men alla stora människor som är där då? Ja juste, ge dem ett rum också. Sen ska vi bara starta separata rum efter etnicitet, politisk läggning och så vidare. Well? Det här är inte hållbart, vilket de flesta säkert insåg i det första stycket.
Så varför ens ta sig an idéen? Det finns ett flertal tjejgym. Ett ligger typ två kvarter bort från gymmet jag talar om. Varför ta ett könsneutralt gym och göra så det har lite mer förmåner för kvinnor? Skapar bara en sakta stigande nivå av obekvämligheter. Det är verkligen så efterblivet att jag inte finner ord för det. Öppna en ny lokal bara för kvinnor om ni nu vill men ge fan i att strula till det som redan finns och är funktionellt.
Blir helt enkelt less.