Gentlecozys blogg



Kille, 36 år. Bor i Sundsvall, Västernorrlands län. Är offline och var senast aktiv: 26 april kl. 23:43

Gentlecozy

Senaste inläggen

Studier över, jobb idag.
4 juni 2024 kl. 10:25
Kattdikten Fjant
23 november 2022 kl. 14:25
Vc utan personal.
19 november 2022 kl. 11:07
Flumstudier och tankar.
12 oktober 2022 kl. 15:48
När klasskamrater ber om hjälp.
26 augusti 2022 kl. 19:57
Ny termin, nya studier
24 augusti 2022 kl. 20:16
Och då
10 april 2021 kl. 04:20
Ibland.
9 april 2021 kl. 11:45
Välkommen
19 februari 2021 kl. 01:14
20+ sidor
18 februari 2021 kl. 11:07
Visa alla

Fakta

Civilstatus: Inte valt
Läggning: Straight
Intresse: Spel
Bor: Med någon
Politik: Liberal
Dricker: Vatten
Musikstil: Allt
Klädstil: Galen
Medlem sedan: 2016-02-03

Event

Gentlecozy har inte lagt till några event än.

När klasskamrater ber om hjälp.

Ja då ställer iaf jag upp.

Fråga: Varför då- denna tiden kunde du lagt på annat!
Svar: För att det är självklart o ställa upp, särskilt på uni där man sj plötsligt kan stå där, utsatt o förvirrad.

Jag har hjälpt hopplösa fall där enbart jag kunde hålla personen från att falla av till omtentor. Blir dessa fall kvar?

Ibland.

Samtidigt är det upp till mig själv att se fördelen, jag får en repetition på det jag redan lärt mig och det är aldrig fel.

Är det inte fel att försöka få ngt utav att ge hjälp?
Svar: inte enl mig. Om inte båda drar fördel så blir utbytet ojämt, dock på denna utb-nivå är det aldrig en nackdel att titta tillbaka o assistera eftersom det ofta bygger in i minnet bättre, ngt jag kan använda i framtida tentor. Dessutom får personen i fråga hjälp och därmed är det inte ett problem i sig.

--När ska man säga nej?--

Du säger nej om personen i fråga inte gör egna ansträngningar, skriv ALDRIG ngn annans text. Det är deras uppgift/tenta/uppsats och lärarna är inte dum i huvudet (hoppas jag). Egna ord, ditt vokabulär blir liksom ditt dna-avtryck i uppgifterna och lärare ser ofta detta när de läser. Skriver du åt någon annan så kan din stil upptäckas och pekas ut som bevis. Idiotiskt att ta såna risker för ngn som inte bemödar hjälpa sig själv. Du bär även säga nej och vara öppet ärlig om du själv inte förstår uppgiften i fråga, en virrig höna som hjälper en annan riskerar enbart mer kaos och sämre resultat.

Hur kan man hjälpa?

Det finns många olika sätt man kan hjälpa.
Diskussioner, tips på referenser, sidor i böckerna etc.
Bara att visa hur dokumentet ska se ut enl praxis hjälper betyget och personen i fråga. Viktigast är att förstå vad uppgiften kräver av studenten, gör du det blir det lättare att veta hur man kan assistera effektivt.


Logga in för att kommentera