Eyjafjallajokulls blogg
25 år. Är offline

Senaste inläggen
Drabbel18 september 2014 kl. 21:45
Introducering. Igen.
10 september 2014 kl. 22:45
.... Va?
12 februari 2014 kl. 20:04
Ingenting särskilt
15 januari 2014 kl. 14:13
Nej
25 december 2013 kl. 20:28
Musikvideor~
15 december 2013 kl. 16:29
En olycksalig Lördagskväll
14 december 2013 kl. 23:17
Ny vecka- Men inga nya krafter.
9 december 2013 kl. 21:45
Våldgästar Bloggens blogg
7 december 2013 kl. 11:10
Jag har ingen rubrik
4 december 2013 kl. 19:44
Visa alla
Musikvideor~
Jag älskar då att kolla på musikvideor, det kan göra en låt tio gånger bättre.... eller tio gånger sämre.
Därför tänkte jag göra en lista på mina topp 7-. favorit musikvideor ! Och det gör jag för att jag precis lärt mig hur man infogar youtibe klipp i ett blogginlägg- wiho !
Iallafall~
Nummer 7.
Pierce the Veil ft Kelllin Quinn - King for a Day
Jag älskar ju när det faktiskt händer något i en video, så man inte blir uttråkad. Men det ska ändå ha en klar handling, så man inte blir förvirrad. Dessutom är ju låten väldigt bra.
Nummer 6.
Avril Lavigne - When You're Gone
Avril är så vacker i här, dessutom får man verkligen höra hennes röst. Även om jag inte tror på kärlek så känner jag något när jag ser på den, speciellt när den äldre mannen visas i bild, då spricker jag. Även hur orolig den gravida kvinnan är när hennes man skickas ut i krig. Wah, så många känslor.
Nummer 5.
EXO- Mama
Tycker det är en cool video i allmänhet, älskar hur de använder de olika elementen, och så dansar dem ju bra, hehu.
Nummer 4.
Lana Del Rey- Ride
Jag älskar ju alla hennes videor, de får en att känna något, personligen så bllir jag rörd. Särskilt denna, talet i början och i slutet berör mig och jag blir alltid tårögd. Lana är så otroligt majestätsik, alltid, vad hon än gör. Det sorgsna dragen i hennes ansikte får det även att kännas mer verkligt, jag ryser, åh, hon är så bra.
Nummer 3.
The Pretty Reckless - Going to Hell
Mitt favorit band's senaste singel, och den är så bra. Man blir inte uttråkad avv att titta på den, dessutom så hör videon till själva låten, vilket inte händer särskilt ofta nu förtiden. Det är många olika scener som visas, men ändå inte så det blir för mycket, utan det fungerar. Dock hade jag önskat att de andra bandmedlemmarna hade synts lite mer.
Nummer 2.
NU'EST - Action
Jag upprepar endast det jag redan sagt hela tiden. Ugh. Iallafall- det är bra filmat, jag älskar hur koordinerade de är, vilket gör dansen oerhört snygg. En sådan här video blir väldigt lätt tråkig, men det tycker jag verkligen inte att denna är, utan det funkar. De blandar snabba rörelser med de långsamma på ett snyggt sätt utan att det ser hackigt ut, vilket många inte lyckas med. Bra jobbat, eller något.
Nummer 1.
All Time Low - Weightless
Härr kommer All Time Low och visar att de simplaste videor kan ibland vara det bästa. Jag tycker det här är så bra, hur de sätter små textremsor med ett ord eller två ord bredvid folk för att visa vilka de är, vad de tänker eller liknande är genialt, och lite komiskt. Det jag gillar lite extra är hur de visar hur många olika människor som kan befinna sig på en och samma spelning, och hur de driver med det mesta. Låten är dessutom briljant.
Så, nu har vi kommit fram till det faktum att jag aldrig ska skriva recessioner, för jag är verkligen förskräckligt dålig på det, dessutom är det ganska så långtråkigt. Plus så kommer denna lista säkert förändras helt inom loppet av en vecka, men aja.
Dock så handlade det nu endast om olika videor, (hur många gånger har jag använt olika böjningar av detta ord i detta inlägg? Alldeles för många) om jag hade skrivit om mina favorit låtar eller artister/band hade det sett helt annorlunda ut.