CharmigPotatis blogg
29 år. Bor i Linköping, Östergötlands län. Är offline och var senast aktiv: 16 april kl. 09:21

Senaste inläggen
Ett sista inlägg?26 februari 2021 kl. 13:56
Ett stycke julafton
26 december 2020 kl. 13:45
God jul
24 december 2020 kl. 09:09
Such a team
16 december 2020 kl. 18:49
Dåtid. Framtid?
15 december 2020 kl. 10:31
Cw 6
4 december 2020 kl. 22:53
Skona mig
16 november 2020 kl. 11:20
1 år som vegan
10 november 2020 kl. 18:09
Mood tracker
5 november 2020 kl. 12:16
#votehimout
4 november 2020 kl. 10:09
Visa alla
Fakta
Riktigt namn: Elliot Civilstatus: UpptagenLäggning: Bisexuell
Intresse: Spel
Bor: Med någon
Politik: Feminist
Dricker: Te
Musikstil: Metal
Klädstil: Svart
Medlem sedan: 2012-08-20
Event
CharmigPotatis har inte lagt till några event än.
Att jobba med barn
Ganska mos efter 9 timmars arbetsdag med barn. Barn! Hur får de aldrig slut på energi?!?
Men de är så goa, mina förskolebarn. "Mina"...
Under lunchen diskuterade killarna vid mitt bord vilka de är kära i varpå någon säger att det är 2 tjejer i deras klass som är kära i varandra. "Tjejer kan faktiskt vara kära i varandra".
Damn right!
Och senare gjorde vi ett massagetåg som jag fick sitta med i. Gav 2 barn massage samtidigt medan ett annat barn gav mej massage. Hade gärna suttit där hela dagen, så himla skönt! Meeeen vårt massagetåg varade i en sisådär 5 minuter, sen försvann koncentrationen hos de flesta :')
Men det var guld så länge det varade.
Efter mellisen när vi var några få ute och lekte kom en man in på skolgården och gick fram till en grupp barn. Både jag och min kollega (som inte heller jobbat där så länge) trodde det var ett barns pappa som skulle hämta liksom. Inge konstigt, så fritids fungerar.
Men efter en stund började det kännas skumt för ingen av barnen gick och hämtade sin väska för att gå hem, utan han bara stod och pratade med dem. ~Jag stod en ganska bra bit ifrån så hörde inte deras samtal~
Min kollega gick fram till honom och uppenbarligen hade han inget där att göra. Så efter att ha blivit tillsagd gick han därifrån. Creep.
Men att barnen inte ens kan leka tryggt ute på skolgården utan att det kanske kommer in folk som inte har där att göra med vem vet vad för avsikter. Vilken jävla sjuk värld det är. Stackars ovetandes barn, som bara vill få vara ute och leka med sina kompisar och helt plötsligt kanske de har blivit iväg lurade...Får fan ont i magen av detta.
Och jag som bara jobbat där fåtalet gånger har ju ingen aning om hur barnens föräldrar ser ut!?! Jag kommer vara misstänksam mot varje människa hädanefter. Sjukt det här. Så sjukt.