CharmigPotatis blogg



29 år. Bor i Linköping, Östergötlands län. Är offline och var senast aktiv: 16 april kl. 09:21

CharmigPotatis

Senaste inläggen

Ett sista inlägg?
26 februari 2021 kl. 13:56
Ett stycke julafton
26 december 2020 kl. 13:45
God jul
24 december 2020 kl. 09:09
Such a team
16 december 2020 kl. 18:49
Dåtid. Framtid?
15 december 2020 kl. 10:31
Cw 6
4 december 2020 kl. 22:53
Skona mig
16 november 2020 kl. 11:20
1 år som vegan
10 november 2020 kl. 18:09
Mood tracker
5 november 2020 kl. 12:16
#votehimout
4 november 2020 kl. 10:09
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Elliot Civilstatus: Upptagen
Läggning: Bisexuell
Intresse: Spel
Bor: Med någon
Politik: Feminist
Dricker: Te
Musikstil: Metal
Klädstil: Svart
Medlem sedan: 2012-08-20

Event

CharmigPotatis har inte lagt till några event än.

En tyngd har lättat

Någon mer där ute som tittar på sej själv i spegeln ibland? Alltså verkligen ordentligt, topp till tå, varje liten kurva. Försöker hitta sånt man gillar med sej själv för att stärka självförtroendet liksom.

Jag brukar göra så ibland efter att jag duschat, då vi har en helkroppsspegel i badrummet.
I början var det ett helvete, jag hatade spegeln, hatade det jag såg i den...Jag har gett mej själv oerhört mycket hat på grund av att jag inte varit nöjd med min kropp. Jag har helt enkelt inte alltid varit så snäll mot mej själv, jag har gått igenom så oerhört mycket skit på rund av just mej själv.

Men idag när jag stod där, inspekterade mej själv, insåg jag att "shit, vilken fin kropp ja har"
Min lilla bullmage som putar ut sådär lagom så det liksom blir gulligt. Mina små men väldigt välformade och söta bröst. Alla små, fina leverfläckar som är utspridda över magen och bröstet. Det var som en varm våg av lättnad sköljde över mej helt plötsligt när jag stod där och insåg allt detta. Att jag är fin som jag är.

Jag började nästan gråta över hur skönt det kändes att äntligen gilla de 2 saker på mej som jag alltid haft problem med. Jag känner mej, äntligen, i fred med mej själv.

~Jag hoppas att ni där ute också känner er fina och är nöjda med er själva, för det borde ni vara. Du, du och du, ni duger precis som ni är. Ni är fina~


Logga in för att kommentera