Ahseyo94s blogg



31 år. Bor i Oxelösund, Södermanlands län. Är offline och var senast aktiv: Igår 14:53

hejsan

om du andas i en feminists öra fem gånger om att killar också blir stereotypiserade negatitvt, förtryckta med härskar tekniker och mobbade på vissa arbetsplatser pga deras kön, så kommer dem att börja skrika om hur att alla killar fortfarande är svin och förtjänar att bli mobbade och förtryckta och detta är varför jag är emot feminism.


Logga in för att kommentera
Avskild Kille, 37 år

<3

Jord 33 år

det är aldrig feministiskt att förneka att även män drabbas negativt av rådande könsnormer. pratar du med din favorit gudrun så kommer hon inte reagera så som du beskriver. du pratar om ogenomtänkta barn på internet som inte ens e feminister på riktigt.

Ahseyo94 31 år

iom at alla som någonsin debatterar feminism i ett västerlänskt klimat aldrig kan komma ifrån att använda stråmans argument och adhonehims så kommer den utvecklingen aldrig att gå frammåt då varenda feministisk debatt jag har sett har deras argument körts över, och dem har börjat försökt prata över folk och slänga ur sig poänglösa attacker istället.