wards blogg

 Premium

Tjej, 36 år. Bor i Malmö, Skåne län. Är offline och var senast aktiv: 10 juli kl. 12:26

ward

Senaste inläggen

Mitt konto finns fan fortfarande kvar. Igen.
10 juli kl. 11:17
Mitt konto finns fan fortfarande kvar.
3 juni 2017 kl. 23:50
Den årliga julpodden!
20 december 2014 kl. 18:58
Allt fler unga väljer att "byta kön" - TV4nyheterna
13 oktober 2014 kl. 22:49
Är med på TV
13 oktober 2014 kl. 12:34
Integrationspolitik
17 september 2014 kl. 08:12
Chiliodling - Riktig chili!
23 juni 2014 kl. 22:30
Raggningsförsök @ EC <3
23 juni 2014 kl. 00:07
Chiliodling - Sweet Banana
14 juni 2014 kl. 21:19
Ward i P3!
6 juni 2014 kl. 13:41
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Sofie Ward Civilstatus: Singel
Läggning: Straight
Intresse: Musik
Bor: Med någon
Politik: Anti-allt
Dricker: Öl
Musikstil: Punkrock
Klädstil: Scene
Medlem sedan: 2008-09-16

Event

ward har inte lagt till några event än.

Viste du att och viste du det här också?

Visste du att…(pallade inte länka alla länkar)

…journalister idag inte kan upprätthålla sin lagstadgade skyldighet att hålla källor hemliga, eftersom det inte går att garantera att staten inte avlyssnar kommunikationen?
http://sv.wikipedia.org/wiki/Meddelarfrihet

…precis som ICA vet vilka varor du brukar handla så kommer staten snart veta vem du umgås med, vilka åsikter du har och vad du vanligtvis gör om dagarna?
http://stoppafralagen.nu/

…Telia Sonera flyttat sina mailservrar till Finland p.g.a. att Finsk lagstiftning inte tillåter att staten avlyssnar medborgarna?
http://www.idg.se/2.1085/1.153711

…bara genom att se vilka kontakter du har i Facebook går det att se vad du har för sexuell läggning?
http://mashable.com/2009/09/21/facebook-friends-sexual-orientation/ http://www.dn.se/debatt/fra-lagen-medfor-massiv-kartlaggning-av-oskyldiga-1.590886

…SÄPO kan få möjlighet att inhämta information avseende “olovlig kårverksamhet”?
http://www.regeringen.se/sb/d/11385/a/119163

…polisen ska få bryta sig in i folks datorer och installera dold programvara, som rapporterar varje knapptryckning via internetuppkopplingen?
http://www.regeringen.se/sb/d/5073/a/44989

…dagens upphovsrätt innebär ett slags kopieringsförbud, som inte kan upprätthållas med annat än övervakning av människors digitala kommunikation?
http://olofb.wordpress.com/2010/02/21/darfor-maste-henrik-ponten-ge-sig/

…det är stor risk att insamlad information hamnar i orätta händer?
http://www.stoppa-storebror.se/risker.htm

…det finns förskolor i Sverige som registrerar elevers närvaro ner på minuten? http://djingis.blogspot.com/2010/05/dexter.html

…FRA har lagligt tillstånd att överföra ditt kontaktnät (adressbok, surfvanor etc, även känt som sociogram) till liknande myndigheter världen över?
http://www.internetdagarna.se/track/anvandarnas-internet/fra-lagen-har-gatt-igenom-och http://klamberg.blogspot.com/2010/04/fra-lacker-inte-det-ar-reglerat.html

…FRA har en egen sektion i personuppgiftslagen som ger dem rätt att samla ihop allt om dig och lämna ut till främmande makt?
http://christopherkullenberg.se/?p=188

…det inte är tillåtet för arbetsgivare att slentrianmässigt övervaka anställda? Men samma regler gäller inte för staten. FRA har en egen uppsättning paragrafer i personuppgiftslagen, vilka ger dem rätt att slentrianmässigt massavlyssna och samla ihop information om alla invånare.
http://stoppafralagen.nu/
http://www.dn.se/nyheter/sverige/gps-overvakning-granskas-1.1052975

…Google valde att inte etablera sig i Sverige p.g.a. FRA-lagen och att Sverige därmed gick miste om många IT-jobb?
http://www.dn.se/debatt/fra-lagen-jagar-bort-it-foretag-fran-sverige-1.547425

…en anställd på FRA under 70- och 80-talet och sålde information för 20-miljoner till Ryssland & NATO?
http://www.aftonbladet.se/debatt/article7033784.ab

…om datalagringsdirektivet blir lag i Sverige, så kommer varje mobils position lagras i minst sex månader?
http://www.syrransgranne.se/2008/08/16/snart-kan-alla-sparas-via-mobilen-hela-tiden/

…vi för en krona i månaden skulle kunna strunta i att införa datalagringsdirektivet?
http://olofb.wordpress.com/2010/03/05/att-betala-for-frihet/

…inte bara Iran och Kina blockerar tillgången till wikileaks för sina medborgare. Australien gör det också.
http://www.theregister.co.uk/2009/03/18/aussie_firewall_wikileaks/

…s.k. spärrfilter på Internet inte minskar antalet barnpornografibrott?
http://christianengstrom.wordpress.com/2010/05/01/net-censorship-debate-with-eu-commissioner-malmstrom/

…att blockering av hemsidor, som barnpornografi-filtren använder, lätt kan kringgås?
http://fridholm.net/2010/04/28/kolla-sjalv-vad-som-filtreras/

…barnpornograficensuren är påhittad av upphovsrättsorganisationer med målet att det ska kunna användas mot fildelning?
http://rickfalkvinge.se/2008/02/07/kommentarer-till-propagandakriget/

…redan på de gamla grekernas tid pratades det om fri kunskap?
http://www.mygnulinux.com/?p=556

…en del av pengarna du betalar för hårddiskar, CD och mp3-spelare går till underhållningsindustrin?
http://www.copyswede.se/default.asp?ML=10521

…dagens upphovsrätt innebär kopieringsförbud, som inte kan upprätthållas med annat än övervakning av människors internetkommunikation?
http://olofb.wordpress.com/2010/02/21/darfor-maste-henrik-ponten-ge-sig/

…artister kan tjäna på fildelning?
http://opassande.se/index.php/2010/01/28/artister-som-konkurrerar-med-gratis

…diskoteken ansågs hota utrota dansbanden på 70 talet?
http://www.internetcensur.se

…intäkterna från bio i Sverige 2009 var större än någonsin tidigare?
http://www.sfi.se/sv/statistik/

…drygt 5,5 miljoner biobesökare såg en svensk film förra året, och att man måste gå ända tillbaka till 1960-talet för att hitta bättre siffror?
http://www.svd.se/kulturnoje/nyheter/svensk-film-gar-battre-an-nagonsin_4139389.svd

…artister tjänar mer pengar nu än för tio år sedan?
http://christianengstrom.wordpress.com/2009/11/14/record-companies-lose-artists-gain-from-file-sharing/

…fildelarna är film- och musikindustrins största kunder ?
http://arstechnica.com/tech-policy/news/2010/05/file-sharers-are-content-industrys-largest-customers.ars

…gruppen Nine Inch Nails som delade ut sin musik gratis också toppade Amazon.coms säljlista?
http://arstechnica.com/media/news/2009/01/free-nine-inch-nails-albums-top-2008-amazon-mp3-sales-charts.ars

…gruppen Machine Supremacy blev kända över hela världen tack vare att de gav bort sin musik gratis? Detta ledde till att de senare fick ett skivkontrakt.
http://machinaesupremacy.com/bio.php

…Frankrike infört avstängning från Internet som straff för upphovsrättsbrott, men att fildelningen trots det ökat?
http://torrentfreak.com/piracy-rises-in-france-despite-three-strikes-law-100609/

…att antipiratbyråer som har påverkat lagstiftning i hög grad vid ett flertal tillfällen har blivit påkomna att hitta på uppgifter utan att ställas till svars för det?
http://www.piratpartiet.se/nyheter/pp_debatt_vad_vill_antipiratbyran | http://techdirt.com/articles/20100420/1046519111.shtml

…man får kopiera lagligt inköpta CD-skivor och ge till en kompis?
http://www.sr.se/sida/artikel.aspx?programid=1012&artikel=2592492

…skivbolagen ofta inte ger artisterna några intäkter alls från försäljning i ”nya kanaler” t.ex. Spotify?
http://jardenberg.se/b/lite-mer-spotify-siffror-hur-99-kronor-blir-en-femma/

…våldsbrotten varken ökat nämnvärt eller blivit grövre sedan 90-talet?
http://www.bra.se/extra/pod/?module_instance=2

…var femte lex Maria fall beror på bristande IT i vården?
http://www.idg.se/2.1085/1.315259/it-bakom-var-femte-skada-i-varden

…att en förändrad patentlagstiftning kan ge bättre miljö?
http://www.youtube.com/watch?v=WE2tvikFfB8

…över 7 miljoner människor i Afrika inte får den medicin de behöver pga läkemedelspatent ?

http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/lakare_utan_granser/pressrelease/view/ta-tillfaellet-i-akt-nu-eller-betala-dyrt-senare-otillraecklig-behandling-hotar-oeverlevnaden-foer-maenniskor-som-lever-med-hiv-aids-308025

…läkemedelspatent orsakar miljoner människors lidande och död?
http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/lakare_utan_granser/pressrelease/view/ta-tillfaellet-i-akt-nu-eller-betala-dyrt-senare-otillraecklig-behandling-hotar-oeverlevnaden-foer-maenniskor-som-lever-med-hiv-aids-308025

…biblioteket i Alexandria ägnade sig åt kopiering och remix?
http://&s;criptorium.se/josh/2010/03/16/decentralisering-ar-framtidssakring/


.. Måste tillägga att rubriken endast är felstavad för att folk ska reagera och läsa detta inlägget som innehåller en massa rolig information om saker som är väldigt konstiga i vår värld..


Logga in för att kommentera
Krat Kille, 32 år

bra info :>

kinalol Tjej, 33 år

vissa saker är fan sjuka D: