stenkols blogg



28 år. Bor i Sigtuna, Stockholms län. Är offline

Ingen bild på stenkol

Senaste inläggen

jag grinar ögonen ur mig nu okej
8 februari 2013 kl. 01:10
så skönt
8 februari 2013 kl. 00:12
tillbaka med mina svartvita gifar
22 januari 2013 kl. 17:06
scarlet blue & lite sketen shopping
10 januari 2013 kl. 22:10
le
4 januari 2013 kl. 23:35
it's all made of steel
24 december 2012 kl. 22:05
fan
14 december 2012 kl. 19:56
trygg utan garderob
13 december 2012 kl. 22:30
sökes:
12 december 2012 kl. 18:53
NOTHING MATTERS IF YOU STAY HERE
9 december 2012 kl. 15:40
Visa alla

Event

stenkol har inte lagt till några event än.

veganassholeparty

live från veganpartyt i alvik. jag har hittat en jämlik.


jag, jesus, lovina, johanna, elin & arvid drygar oss i diverse trådar, käkar dumpstrat, dricker te & kaffe och har det mysigt vid tumblr. mongostereotyper med andra ord.





den här veckan har för övrigt varit relativt händelselös förutom att jag slog i mitt knä i onsdags. lyckades köra in en stålskiva i ligamentet och kunde inte gå på knät så det blev röntga och allt sådant där, men det var ingen fara med det som tur var.

idag var mer spännande. satt och storbölade på tåget pga oförutsebar mor och en dam som satt bakom mig började prata med mig och frågade saker och var allmänt jättegullig. hon ville även bjuda mig på frukt och hon försökte få mig att äta. jag blev rörd till tårar. hon skulle till arlanda och möta upp hennes familj som anlände från phuket. jag drog väl nånstans där, vet fortfarande inte vad hon heter och det gör mig ännu gråtigare.

jag har nästan tappat uppfattningen. har inga känslor för pengar längre heller, jag bryr mig verkligen inte alls vad som händer om jag ger bort det jag får per månad till bättre behövande. det är dock något jag vägrar vara stolt över. det äcklar mig att jag ens har mage att skriva detta. det borde vara självklart för mig och jag fattar inte att jag inte har insett detta tidigare. inb4 "du kommer sluta på gatan".

puss


Logga in för att kommentera
Mynta Tjej, 33 år

Vad är det för häftigt vegangäng ni har där i Stockholm? Känner ni varandra sen tidigare eller genom EC? :D

stenkol 28 år

jag känner två av dem sedan tidigare men resten är genom ec. vi har numera en grupp vid namn “veganmaffian” där vi stöttar varandra mot angrepp i diskussioner på internet. ibland träffas vi och pratar ihop oss mot näthat, käkar god mat och kanske ser en och en annan film.

syftet med det hela är att ingen skall behöva känna sig ensam och utsatt i diskussioner (det blir väldigt lätt så som minderåriga, därför behöver vi tönterier som detta) och att värva fler människor till att sluta stödja djurplågeri. typ. vi är asballa! :>

AeriDorno Kille, 29 år

Håller med l
l
V

stenkol 28 år

tack för senast, kamrat!

obstkerns 28 år

ALLTSÅ DET VAR BÄST, NI ÄR BÄST
Kom på nu vad det var som jag jag hade glömt, hade den känslan hela helgen - har matteprov imorgon bitti. Ska veta vad 5^(1/2) är och kunna potensekvationer och sånt. Herre. :(

stenkol 28 år

PUSSPUSS NI GJORDE MIG LYCKLIG och det var jättetrevligt och det bör göras om.
tyvärr så är jag inte så där jättetaggad på fb-gruppen eftersom att den har vuxit så mycket på så kort tid. :(

hur gick matteprovet??<3

Captaintyin Tjej, 28 år

Åh jag gick i samma klass som han jesus i typ 2 veckor!

stenkol 28 år

åh, jesus är bästttt

Fraulein Tjej, 34 år

så jävla fin och bäst. japp.

stenkol 28 år

va men ska du säga? puss på dig!

Systertusen Tjej, 26 år

Åh vad söt du är!

stenkol 28 år

du är söt sagis

mdemma Tjej, 27 år

skulle lätt bli vegan för hans skull
rawr
nejmen

stenkol 28 år

jag tycker att du ska bli vegan för djurens och din egen skull ;@<3§

mdemma Tjej, 27 år

oh, han är snygg.

stenkol 28 år

han tackar och tar emot!