sjuk på riktigt?
hade en halsböld en gång, det var mindre mysigt då doktorn fick ner i halsen med en spruta och suga upp allt var och blod, slutade med att halsmandlarna fick plockas
Citat från Basselhoff:
Citat från Wikileaks:
Hade njursten.
Sedan när blev njursten en sjukdom?
Nu.
När jag skulle åka till Thailand år för en tvåveckorssemester 2001 drabbades jag av enorma buksmärtor kvällen innan vi skulle åka. Jag låg uppe och skrek under kvällen och vid intag av alvedon kaskadspydde jag bara över hela sängen.
Jag vet inte hur och varför, men nästa morgon hade jag bara svårt att gå då jag var öm i samma region. Sedan satt vi och åkte bil från Örnsköldsvik ner till Arlanda så jag märkte knappt av det. Efter en lång flygresa till Thailand märkte jag dock när vi klev av på flygplatsen att något var väldigt fel. Jag var tvungen att gå med benen böjda utåt eftersom buken och skrevet var så ömt att det var omöjligt att gå normalt.
Under hela första veckan hade jag ont i skrevet, vilket ledde till att vi besökte en lokal klinik. Där bokade vi en tid med en läkare som undersökte min pung, vilken nu var 3 gånger så stor som normalt. Jag fick dock antibiotika och smärtstillande, vilket inte gjorde mig frisk men gjorde så jag kunde ha en okej semester ändå.
När jag kom tillbaks till Sverige åkte vi direkt in till vårdcentralen för att kolla upp det. Det visade sig att jag hade drabbats av testikelinflammation, vilket vid det här läget hade gått alltför långt framåt. Det enda som gick att göra var att avlägsna min vänstra testikel. Hade vi uppsökt läkarhjälp dagen efter det här hade jag i dagsläget haft båda kvar.
Dock är det ingenting jag lider av idag. Jag fungerar minst lika bra som de som har två testiklar och dessutom har jag möjlighet att sätta in en "protes" om jag vill. Har funderat på att sätta in en kula med en smileygubbe på som bara syns när man gör röntgen :>
Annars har jag haft 40 graders feber en gång. Hallucinerade som fan n'shit.
Citat från Kristallslott:
hade en halsböld en gång, det var mindre mysigt då doktorn fick ner i halsen med en spruta och suga upp allt var och blod, slutade med att halsmandlarna fick plockas
bitch plz, på mig skar de upp hela halsen inifrån så fick sitta i nån timme o spy ut 1½ liter blod o var
jag vann den här leken yessssssssssssssss
Jag bryter normen och säger att jag är sjuk för att jag frisk fysiskt. Fast jag inte är det på riktigt.
Advekvat ca toppen nivå
Körtelfeber måste varit en av de värsta. man kan ju få det i olika nivåer. Jag hostade upp sårskorpor ifrån min hals och var sjuk i 2 och en halv månad. Fy fan för det alltså....
Död tand är inte heller kul, min läpp svulna upp som en ballong med varbildning. Gick till tandläkaren där de skulle försöka tömma skiten o de misslyckades de med. Så istället fick jag en tablett som de vägrade säga vad det var men att jag behövde uppsyn kommande timmarna. Såååå jag minns inte den eftermiddagen xP slutade med att det släppte av sig själv o de forsa ut blod o shit ur min övre läpp o.O
en gång var jag sjuk i huvet
haft 41 graders feber
typ d enda
Tatuerade mig och fick sämsta jävla reaktionen en gång. Influensakänsla utan hosta och halsont. Hög feber, trött, värk överallt, höll på att svimma flera gånger. Sen brukade rummet snurra lite ibland :)
Akut bronkit. Ville dö kroniskt under tre veckor
Minns när jag var nio och i Indien, fick shigella och campylobacter samma dag som jag åkte hem.
Låg på sjukhus, på typ isolering, i en vecka med dropp och kunde inte äta. Hade sådär över 40 graders feber och mådde allmänt jättedåligt. Min mage var så så förstörd efter att jag blev laktosintolerant, mys.
Få fan för att äta rå kyckling i Indien, vilken idiot man var.
Den här tråden känns lite som en raggningstråd ala obskyr projektion av filmen "Gattaca". Bra gener? Gifta sig.
Fyra halsbölder på ett år. Unts unts.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet