norrland
Det får likagärna bli vinter nu för min del, höst är ändå ingen rolig årstid.
Våren är den enda årstiden som är händelselös. Annars:
Sommar - Fiske, stugan, fjällvandring, bada, ljusa nätter, grilla, osv
Höst - Jakt, höstfärger, mörka nätter
Vinter - Skoter, slalom, pimpling, osv
Vilka månader räknar ni in till vår?
Fu
Jag ser det som vinter, vår, sommar och höst.
Jag räknar i alla fall mars-april-maj som vår och det är ju då slalom, snowboard och skidor är som allra bäst. Jag är knappt hemma i stan under dessa månader utan är ute i någon av stugorna.
Vill dejta en norrlänning
Hahahahaha, men defintionen för vår är ju som att det ska vara blomknoppar och grejer :(
Det är det ju verkligen inte i Mars, ibland i början av April, men alltså, det är inte ofta det händer
min defenition av vår är när det börjar bli någorlunda varmt på dagarna. När det inte är -25 utan +5-10 kanske och snön har börjat smälta frän gångvägarna litegrann. Iaf när jag är där uppe.
April och maj är vår där uppe.
Vår här i falun är mars-april, ibland är det sommar i tidig maj.
Jag tänkte på definitionen av vår när jag skrev mitt inlägg. Varpå jag konstaterade att den generella definitionen av vår inte innefattar snö och bästa skoterkörningen (dvs mars och april) utan snarare den lilla våren vi har i mitten/slutet av maj. Om jag minns rätt försvann inte snön helt förrän i början av juni i år. I alla fall i Älvsbyn.
Därför det kallas vårvinter n00bs
Bara jag som nästan aldrig stöter på motsattsord, att man lägger o före massa ord. Typ okommit, ovunnit och sånt? Kollade nyss på svenska dialektmysterier om norrländska och där påstår han att det är tydligen rätt vanligt här uppe :P Visst, vanliga som otur, olycklig och så stöter man ju på men inte vilka ord som helst i bestämd form.
Jag hatar begreppen "sensommar" och "vårvinter". Det ska vara antingen eller.
När det kommer till antonymer på O så skulle jag vilja bidra med "obrydd". Jag tror inte att det är norrländskt i sig, men jag har också hört att det är typiskt norrländskt att lägga ett o framför för att få en antonym. Det är dock aldrig något jag tänker på, eller något som människor i min omgivning gör särskilt ofta. (Vet inte om det beror på att jag är världens grammatiknazist och att de därför inte vågar eller om det inte är vanligt förekommande just här).
Då har du aldrig upplevt vårvinter!
Bästa skoterkörningen är i februari/mars förresten. Mest snö då och det är i stort sett bara puder med en lite hårdare "skorpa" på botten :D
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet
