Webbdesign
Citat från PSiLOCYBE
varför inte bara göra något enklare som en mobilsida? typ emocore.se/m eller något liknande
Det vore så satans nice. :>
Citat från exone
En webapp till iOS (Gissar att ingen kommer orka/vill göra en riktigt app.) vore soft också. :P
Men ser gött ut ^^
Web-"Appen" läggs på hemskärmen, (Av nån anledning ser den snyggare ut på iphonen själv och inte simulatorn), drivs av jQuery Mobile, PHP och EC's nya API :D So far so good, får se hur lång tid det tar att få en fungerande version upp så ni kan testa. Men som jag sa innan har jag bara testat på iOS5 och en iPhone 4. Men enl. Jine så borde jQuery Mobile se lika bra ut på alla sorters smartphones :) Har en rätt bra idé om designen inne i appen. Tänk er lite... Spotify alá iPhone style :D
jo, eftersom jQuery är jQuery så kommer den förmodligen att fungera lika bra till alla smartphones
Citat från PSiLOCYBE
jo, eftersom jQuery är jQuery så kommer den förmodligen att fungera lika bra till alla smartphones
Jojo självklart men menade stylesheeten och sånt som fanns med och så vidare. Men ah än så länge ser allt bra ut :D
webapp ~ mobilsite, var det jag syftade på.
Gjorde ju en "hemskärms-ikon" för länge sedan, men tycker det systemet är ganska värdelöst om sidan inte kör någon iOS specifik kod.
Verkar bli bra RobzInadEz!
Citat från exone
webapp ~ mobilsite, var det jag syftade på.
Gjorde ju en "hemskärms-ikon" för länge sedan, men tycker det systemet är ganska värdelöst om sidan inte kör någon iOS specifik kod.
Verkar bli bra RobzInadEz!
Mjo precis, har kommit finfina uppdateringar till just webapps utveckling iom. iOS5. Dessutom är denna "hemskärms-ikon"-app baserad på jQuery Mobile som jag sa innan, så det kommer vara fina page transitions och ajax forms och grejor. Skitfint, :D Ska lägga in lite fler bilder snart!
Citat från RobzInadEz
Låter gött!
Behövs någon grafik så är det bara hojta! (Tycker personligen att ECs ikoner behöver fixas lite.)
Citat från RobzInadEz
Jojo självklart men menade stylesheeten och sånt som fanns med och så vidare. Men ah än så länge ser allt bra ut :D[/i]
jaha :) jag missförstod dig, men det låter fett!
http://exone.se/
pillade ihop en sida för mpd. :P
Goddagens mina gentlemen , vad tycker ni om hur det blir när man kommer över bilderna i inläggen?
Jag vet att bildernas kvalité försvinner lite men jag har inte haft tid till att öka kvalitén på bilderna heller, ska jag öka skalnings effekten eller strunta i den? säg gärna till om annat stör er på den
http://hogerfotforst.blogg.se/
Konstruktiv kritik?
I see, det är webkit hade glömt av att fixa så andra som inte har support för webkit kan se
Och det kan jag hålla med om, ni råkar inte veta en kod i css som får bilden att ta upp hela skärmen? (mer än att bara bytta till en annan bild)
(uppdaterade koden så det funkar nu för mozilla osv)
http://tarmak.bitspell.com/
WIP, ska ta det bästa från diverse sidor och samla allt där (:
Citat från MakeaChange
http://tarmak.bitspell.com/
WIP, ska ta det bästa från diverse sidor och samla allt där (:
Tarmak är ett kasst namn, hoppas ni byter det!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet