Vilken film såg du senast.
Chloe
The Midnight Meat Train.
Otroligt kass.
The Virgin Suicides
Gudfadern 2
Chronicle är asgrym!
12 Years A Slave
Vet inte ens var man ska börja. Jag kan berätta om hur oerhört vackert fotot är, vilka fantastiska miljöer McQueen hittat, hur extremt välgjord cinematografin är och hur mycket jag älskar kameravinklarna, de långa tagningarna och tempot i filmen.
Men det känns som att sådant inte spelar någon roll att prata om när det gäller den här filmen. När jag ser Chiwetel Eijofor sitta i bojor som slav så känns det helt omöjligt att tänka på hur välgjort allt i filmen är, det känns nästan ovärdigt. För 12 Years A Slave är mer än så.
Det här är en helt otrolig berättelse, som bärs upp av fantastiskt skådespeleri, framförallt från nyss nämnda Ejiofor, men Michael Fassbender, Lupita Nyong'o och, ja egentligen så gott som varenda skådespelare i filmen är oerhört minnesvärd och gör en fantastisk prestation.
12 Years A Slave är en film som får mig att känna hat, obehag och sorg, den får mig att gråta, förfasasas och uppröras.
Framförallt så berör den mig hela tiden, på alla nivåer, kanske mer än någon annan film någonsin gjort.
Steve McQueen har skapat ännu ett mästerverk, detta är en film att aldrig glömma.
10/10
^ Måste se den nu ju!
The Purge, den var jättebra men inte direkt något som hakar sig fast och man minns.
Dude, where's my car?
hundraåringen som försvann
Sharknado mafakkaaaas!
Säkert en utav de sämsta filmer jag någonsin sett, men det dödade tid i alla fall.
Captain Phillips
Jag tror att Tom Hanks är inkapabel att göra en dålig roll.
Den här filmen är ruskigt bra, dessutom.

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet



