Vilken film såg du senast.
Basket case 3
Narnia.
Colombiana.
Arsenic and Old Lace (1944)
Två förvirrade gamla systrar har som hobby att förgifta ensamstående män med arsenik för att sedan begrava männen i källaren. Deras brorson råkar få reda på detta.
Rätt så ojämn, när Peter Lorre kommer in i bilden blir det nästan en trea. Fast just nu tycker jag inte att filmen överlag når upp dit alls. Visst är det charmigt, visst är humorn ofta lite mörk och Cary Grant är ju alltid intressant att se (trots att det kanske inte är hans bästa roll), men det är en del som fattas här. Det blir också lite för gapigt mot slutet. John Alexanders karaktär var helt klart bäst. Charge! Kanske blir det att se om denna någon gång igen. Stark tvåa.
2/5
Shadow of a Doubt (1943)
Den unga flickan Charlie får reda på att hennes morbror kommer på besök. Men det visar sig att han kanske inte är riktigt som hon hade tänkt sig.
Från början är det lite spännande och uppbyggnaden är schysst. Det som förstör filmen är dock grejer som exempelvis en onödig kärleksdel som inte är speciellt trovärdig. Hitchcock kunde lika väl bytt ut sådana saker till något mer behövande. Inte heller är det lika spännande som många av hans andra filmer. En rätt typisk Hitchcock annars.
3/5
His Girl Friday (1940)
Hildy har skilt sig från Walter och besöker hans kontor för att tala om att hon ska gifta sig med en annan man. Walter provar att locka henne med ett journalistiskt uppdrag samtidigt som han vill avbryta hennes kommande giftermål.
Rosalind Russell och Cary Grant sköter sig finfint, dialogen är ruskigt rapp och kvick. Det går snabbt framåt, men jag tycker att filmen tappar lite mot slutet. Jag gillar ändå Howard Hawks regi i sin helhet. Dialogen är som sagt det bästa, bra timing och välskrivet.
3/5
In the Heat of the Night (1967)
Mordutredaren Virgil Tibbs grips för ett mord enbart på grund av sin svarta hudfärg. När han till slut får tid att prata, då blir han ombedd att vara med och utreda mordet själv.
Filmen lyckas med att behandla själva rasfrågan med ett intressant hantverk samt fånga dåtidens amerikanska söderns vardagliga rasism. Mycket tät stämning, dock så är skådespelet inte stabilt hela vägen. Dessutom var slutet inte speciellt tillfredsställande för mig.
3/5
La dolce vita (1960)
Vi får följa skandalreporten Marcello och hans fartfyllda liv i Rom med flera olika händelser för var dag.
Faktiskt en stor film på många sätt. Jag uppskattar att Fellini har delat upp filmens 174 minuter i mindre episoder. Dock så använder han sig inte av en vanlig berättarteknik. Fast å andra sidan är han nästan lite känd för att gärna undvika sådant. Marcello Mastroianni är i alla fall otrolig i huvudrollen. Han är alltid en fröjd att se. Vi får som sagt följa honom när han rör sig i Rom bland överklass, dekadens, stjärnor, kvinnor och allt vad det ljuva livet tydligen ska erbjuda.
Egentligen är det fasligt nära fyran. Alla episoder känns dock inte lika tillfredsställande. Men överlag är filmen tillfredsställande både komiskt och visuellt, samtidigt är den också oerhört tänkvärd. Slåss nästan om att vara i klass med 8½.
3/5
Papillon (1973)
Två män som är fångar på ett franskt fångläger utvecklar en vänskap och detta skapar inspiration för en flyktplan.
Inte alltför pjåkig fängelsefilm som också innehåller ett småhärligt äventyr. Steve McQueen och Dustin Hoffman gör sina roller bra och med värdighet. Franklin J. Schaffner gör väl det ganska lätt för sig med hela berättelsen. Den bleknar bara lite i andra halvan som jag inte tycker innehåller lika många kraftfulla scener som i början. Och jämför man med några andra fängelse/rymningsfilmer känns den också rätt blek. Men inte alls dålig!
3/5
Gentlemen Prefer Blondes (1953)
Sångerskorna Lorelei och Dorothy åker till Paris. Med på resan finns även en detektiv som är ombedd att hålla ett öga på Lorelei för att se om hon har något fuffens för sig. Lorelei är nämligen förlovad med Gus, Gus pappa tror inte heller att Lorelei är rätt kvinna för hans son.
Egentligen ett platt manus. Men det lyfts upp på grund av flera musiknummer, Jane Russell och Marilyn Monroe, det barnsligt snygga färgfotot och alla situationer karaktärerna hamnar i. Synen på könen med cynismen är både diskutabel och intressant. Filmen har i alla fall charm.
3/5
Zyzz Legacy 10/10
Rapunzel :D
Donnie Darko
Bringing Up Baby (1938)
David Huxley är en paleontolog som väntar på det sista benet han behöver till en dinosaurie. Han hoppas också på att få en donation till sitt museum på en miljon dollar. Under tiden hamnar han i jättemånga konstiga situationer med en kvinna vid namn Susan Vance plus en leopard som kallas för Baby.
Otroligt skruvat! Alla konstigheter bara staplas på varandra och det är missförstånd och kaos nästan hela tiden. Tempot är högt och dialogen är riktigt rapp med bra timing, men det kunde man förvänta sig av Hawks och denna filmen. Bitvis väldigt roligt och galet. Alla karaktärer beter sig helt ologiskt och det är ju såklart det som gör det charmigt. Fast kanske spårar saker och ting ur lite väl mycket till slut.
3/5
Värdelös re-make av Pang-brödernas original, blev less och somnade halvvägs igenom. Kan de inte bara komma på egna skräckfilmer.
The dark knight rises.
Intouchables. En fransk film om en rik man som är förlamad och en ung svart kille från ghettot. Filmen handlar om hur den rike mannen anställer den unge och hur dom blir vänner.
Blev positivt överraskad, tyckte den var riktigt bra faktiskt. Baserad på en sann historia!
Close Encounters of the Third Kind.
Eragon
The Graduate
American Psycho
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet