Vilken film såg du senast.
Never back down 2
Enough
The Book of Eli
Gröna baskrarna
The Truman Show
Ai qing wan sui
En kvinna och två män i Taipei delar en lägenhet, men alla vet inte riktigt om varandra helt och hållet. Mei (en fastighetsmäklare), Ah-jung (hennes älskare) och Hsiao-ang som snor en nyckel dit.
Här verkar alla vanliga ingredienser i en film av Tsai Ming-liang finnas. Långsamt tempo och inte speciellt mycket dialog. Vi får inte heller glömma lite sexuella eller erotiska undertoner! Det tar ett tag innan det börjar bli spännande, men då blir det faktiskt riktigt tätt. Och innan dess är det en fin och djärv uppbyggnad. Det är så befriande att Tsai Ming-liang inte behöver låta sina skådespelare prata så mycket, deras känslomässiga tillstånd, tankar och agerande går nästan att ta på ändå.
Slutet då, vilket fantastiskt slut! Alienation i en storstadsmiljö med många vackra bilder.
4/5
Peter Pan, tjolololo
Requiem for a dream.
Water for Elephants
Det va Mr.Bean på semester :D
Tekkonkinkreet.
Treasure Town är en stad fylld av våld och kriminalitet. The Cats, stadens mest respekterade gatugäng, består av de två unga bröderna Black och White som tillsammans befinner sig högst upp i Treasure Towns näringskedja. När däremot den gamla och högt uppsatta Yakuza-medlemmen Rat återvänder till staden så får det stora konsekvenser för bröderna, och en maktkamp sätts igång.
Åh herregud, det här måste vara den snyggaste animefilmen jag sett sedan Akira. Jag har blivit ett stort fan av Studio 4°C på sistone, de har imponerat mig gång på gång med allt från Mind Game till kortfilmen Kid's Story, men jag måste säga att det här nog är det bästa de har gjort.
Redan i början av filmen så dras man med på en adrenalinkick utan dess like, och efter det sitter man som paralyserad genom hela filmen och kan inte sluta beundras. Kombinationen av CGI och vanlig handritning är så perfekt som den bara kan bli. Detaljrikedomen och livfullheten i miljöerna och rörelserna är så verklighetstrogna att det blir läskigt. Jag älskar verkligen hur de dessutom leker med logiken, och hur de lyckas hålla det på en så perfekt nivå att det inte blir flummigt. Detta är ett visuellt mästerverk, varken mer eller mindre.
9/10
Pirates of the Caribbean 1.
snapphanar
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet
