Vilken är er värsta olycka ni varit med om?
Jo juste, Jag har också ramlat i en skateboard ramp sak och fick en stor vass träplanka rakt upp i knät, såg ben då också: ).. inte det skönaste heller.
cyklade, ramlade, voltade, djupt sår i knät, sydd med en hel del stygn. Resultat- ett åt helvetes fult knä...
ramlade av hästjäveln och bröt armen D:
ramlade ner från soffan och bröt nyckelbenet xC
Fått en grind uppslängd i ansiktet >.<
ramlat av hästar ett par tiotal gånger... £$&#% ridskolehästar....
sen går jag in i saker helatiden xDD
Har ramlat i trappan två gånger och slagit i svanskotan. Kunde inte gå på flera dagar sen. Och när jag sommarjobbade fick jag ytterligare skador på samma ställe... Sen så har jag voltat med cykeln också. Och stukat lite hand- och fotleder, samt blivit trampad av två hästar samma dag, varav den ena var den största hästen i stallet och den andra hoppade till och landade på min fot. Hästjävel.
Sen så har jag skurit upp armen och fått sy. Det var just då med flit, men jag skulle säga att även det räknas.
Spelade fotboll, kom en människa på vardera sida, dunsade in i mig, jag flög.
Åkte på hjärnskakning, en käke ur led, ett knä som var tre gånger den normala storleken. Plus att jag fick en minneslucka på sisådär 40 minuter - en timme. Ganska så läskigt. Kommer inte ihåg vad som hände, hur jag tog mig av planen eller hur jag tog mig tillbaka till skolan vi sov i. Korta minnessnuttar bara.
Sport är farlig skit.
Ramlade ner från 3-4 meter när jag var 7 år och bröt armen.
Blev sparkad på samma arm när jag gick i 6an tror jag. Då blev det bara en spricka.
Sen när jag var 3-4 så ramlade jag in i något skåp och spräckte ögonbrynet
Ramlade med ryggen på en vass byråkant sen dess har jag andats dåligt.
Citat från Silver
Ni-vet-vem lade crucio över mig.
avada kedavra härrå, men överlevde. jag är typ den andra som har gjort det, hoppas bara ingen skriver en bok om det, lite privathet vill man ju ha.
riktigt på riktigt nu:
har aldrig skadat mig sådär jätteallvarligt.
har ramlat av cykeln. skrapa upp knäna och hjälmen sprack (tur att jg hade den)
har också cyklat rätt ner i ett dike med bränneslor
hoppat ner från ett skåp och landade snett med foten, vricka/stuka den antagligen
gled ut på isen med fanskapet (snowboard) och landa på svansen. tog bara ont, men så ont så om jag ska förklara så blir jag antagligen avstängd härifrån pga opassande ord...
Klippte mig i benet för en stund sedan, illa.
Inte hänt mig så mycket.
Nästan slagit ut mina framtänder för massa år sedan ( var 6 år). Jag och några lekte tafatt, sen slog jag i mina framtänder i kanten på en rutschbana. Blödde ganska mycket och min högra framtand stod rakt ut <3 Sen gick jag till tandläkaren (som i stort sett bara var över en väg) och de satte tanden på plats. De kollar fortfarande mina framtänder då jag typ... saknar rot= tanden borde vara svart just nu.. De ska dra ut den någon gång också. Mysigt värre. Fast det var ju inte så farligt.
Satt på någon sak i en lekpark. På ett tak några meter upp (säkert inte mer än två meter men det kändes högt då jag var 6-7 år)
Jag ramlade ner och eftersom det var sandlåda nedanför hade ju sandlådan en kant. Den kanten landade jag på och jag fick svårt att andas i några minuter. Inget farligt alls. Var bara obehagligt att helt plötsligt inte få luft.
Sen har jag, när jag red (red i några år, sen slutade jag) så ramlade jag av hästen, då låg jag där på marken och så kommer nästa häst. Var ganska nära att jag blev nedtrampad. Men det var inte heller så farligt.
Och inte direkt olycka: När jag var och såg Twisted Sister i lördags så var det någon som drog i mitt hår. Kunde inte böja mig bakåt så fick stå med huvudet helt konstigt så det gjorde ont i min nacke. Folk är otrevliga ibland ):
Haha mitt liv är inte alls farligt.
När jag var typ ett ramlade jag ur min vagn. fick ett hack i pannan och en uppskrapat näsa. så gulligt. <3
Nån gång i mellanstadiet va jag inne i min skejtarperiod, en dag hemma så satte jag min första kickflip och kände mig så jävla awesome, så jag fortsatte och råkade missa landningen på en då brädan bara gick halva vägen runt så jag satte ner fötterna på hjulen. Givetvis blev det en graciös vurpa, en tid i luften som kändes som en timme. Jag landade med hela min kroppsvikt på min vänstra armbåge och slog den ur led. Min styvfarsa försökte fixa tillbaka den men det gjorde satans jävla ont så fort någon rörde den så vi åkte in till läkarmottagningen. Väl där märker vi att den är bruten och behöver skruvas så jag får åka in till Ackis i Uppsala och fixa det. Nu har jag ett dm-långt ärr på armbågen.
cyklade in i en bil och bröt armen.
åkte pulka över en sten och fick två sprickor i svanskotan.
blev avkastad från en häst (ej ryttare, prövade min kompis häst), blev trampad på överarmen men bröt den inte och sträckte lårmuskeln.
skulle bromsa våran segelbåt som gick i två knop med enbart hjälp av bojtampen och brände upp båda händerna och lite på armarna. (vår båt väger ca 10 ton)
åkte moppe för första gången och körde för fort i ett hopp och fick hela moppen + min kompis som satt på pakethållaren över mitt lår och fick ett fint blåmärke.
Tror det var det
Var väl typ åtta, nio eller så. Hade en bokhylla med luckor på nedre halvan, så att säga. Var jättetrött och jag satt ned och skulle öppna dom. På något vänster lyckas jag dra i hela skiten så allt i bokhyllan rasar ned vilket resulterade i att jag fick hörnet på ett hyllplan i pannan. Fick sy några stygn. Men ingenting värre än så!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet