Vilken är er värsta olycka ni varit med om?

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Try2KillMe Kille, 33 år

8 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 18:17
Try2KillMe Kille, 33 år

2 bilolyckor, 3 mc olyckor, 10+ cykelolyckor o 4 skateolyckor...

lilyxo Tjej, 29 år

466 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 18:22
lilyxo Tjej, 29 år

Citat från Try2KillMe


2 bilolyckor, 3 mc olyckor, 10+ cykelolyckor o 4 skateolyckor...

dags att börja ta dte lite lungt? ;)

Emarosa__Love Tjej, 28 år

47 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 18:27
Emarosa__Love Tjej, 28 år

när ja var 1/2 år berättade mamma att jag stoppade i mitt pekfinger rakt i hjulet när min bror cyklade .. hon sa att min nagel gick av .. :S
och när jag var typp 5-7 år (nnstans där ) .. så körde ja och min bror * väm kan springa snabbast* då tog jag i ock sprang rakt in i elementet med pannan först :s det blödde ass mkt sedan sa läkarna att det som räddade mig från att krossa skallen var "handuken" som hängde över elementet .. ::SS

DuuMbass Tjej, 33 år

224 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 18:53
DuuMbass Tjej, 33 år

flög över styret på cykeln, ehhheee..fast de hände inget, skrapade upp massor överallt bara. tur att man har reflex så man inte stupade med huvudet rakt i marken, då hade de vart kört
cyklade omkull en annan gång oxå o fick typ ett 2 mm hål i armbågen
annars vet jag inte

DuuMbass Tjej, 33 år

224 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 18:55
DuuMbass Tjej, 33 år

eh ah..bröt lillfingret när jag o min bror brottades i ett tält, hans rygg hamnade över o så..kras

hhkktjjdnmjrui 30 år

14 073 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 19:02

När jag var i Polen gick dörren i baklås och jag fick självklart panik (klaustrofobi). Sparkade och slog på dörren, råkade tydligen bryta en tå/fick en spricka. Kunde inte gå typ.

Sedan blev jag inknuffad i en ribbstol på idrotten av min klasskamrat. Fick hjärnskakning fuck yeah.

Sladdat med cykeln och slagit ut halva tanden har jag också gjort.

Sedan trillat av hästar typ 1000 gånger, men skadade mig aldrig speciellt allvarligt.


Jag har ett rätt så chill liv alltså.

swaaaa Tjej, 33 år

560 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 19:05
swaaaa Tjej, 33 år

Var på väg hem från min kompis vid jag vet inte 9 års ålder kanske. Jag cyklade, det var långtråkigt så jag lekte att jag var med i ett race. Jag låg så klart först, och så i mitt huvud så svängde racebanan. Det gjorde inte ens den riktiga vägen, men det spelade ingen roll för jag lyckades svänga runt hela styret så det hamnade bakofram, jag flög av cykeln, faceplantar totalt på högersidan av ansiktet. Käken tog största smällen, från att ha en charmant glugg så har jag nu mera ihopträngda tänder som överlappar varandra. En tand gick även sönder och sprickor i två andra tänder.

Gjorde väll inte särskilt ont men chocken var enorm och blod kom från alla möjliga ställen. Reste mig sakta, tog cykeln och började gå hem istället. Mammas kompis åkte lycklitvis förbi när jag gick där med blod i hela ansiktet, så jag fick skjuts hem. Hon sa att det var en av de hemskaste synerna att se mig gå där så sakta så blodig. Haha! Ja det är väll den allra mest dramatiska händelsen jag varit med om.

Eller ja, en annan gång så cyklade jag vid kanske 13 års ålder med den där kompisen till mammas dotter. Jag trillar av cykeln, tar emot fallet med ena handen. Fick en "bubbla" i skelettet som doktorn sa. Mamma trodde dessutom att jag bara stukat/vrickat whatevz så jag gick med bandage i två dar med min brutna arm. Eller ja, bubbla i skelettet. Mamma gick äntligen med på att gå till doktorn och vi fick veta att armen var bruten. Ända sen den händelsen så vill hon ta mig till akuten så fort jag får ont.

Mycket text för två extremt tråkiga berättelser ):

Viruset Kille, 33 år

14 891 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 19:12
Viruset Kille, 33 år

Inget speciellt, har klarat mig förhållandevis bra.

En vinter för länge sedan då mp3-spelare med 256 Mb minne var det fränaste som fanns ramlade jag på ett järngaller och skrapade upp knät. Det är ett fult ärr och innan det läkte plockade vi grus ur det i fem dagar.

fjongboll Kille, 30 år

398 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 19:17
fjongboll Kille, 30 år

ramlade ur en ruschbana (stavning) och bröt armen (y)

itskamelenbitch Tjej, 28 år

(Tror jag kanske postat innan?)

5 år - ramlade ner för en stugas tak och faceplantade. Ett stort fett jack i hakan. Fick ha typ plåster över det hur länge som helst, tydligen var det ett alternativ till att sy.
8 år - dum i huvudet som man var tyckte jag det var en bra ide att stänga ögonen, springa allt vad man pallade åt ett håll och 'se var man hamnade'. Sprang rakt in i en tegelvägg. Fet fläskläpp, blod osv men inte mer.
10 år - min vän tyckte jag skulle lära mig att volta på studsmattan. Stukade foten big time och spricka i något litet ben längst ner i foten. Lindade om den och gick på kryckor ett tag, sen var det chill.
13 år - åkte longboard, ramlade på handleden. Krossade typ båda benen. Gips i en månad. Återställd nu.

Jag är fett klumpig. :(
Men haha, det är lite roligt för min kompis är ENORMT blodrädd och allt sånt, och hon var ensam med mig båda gångerna jag bag brutit något/fått spricka. Hon fick speciellt massa panik när jag bröt handleden (och lite ben stack ut, hehe). Hon bölade mer än vad jag gjorde, stackaren.

Wall of text. Men aa. Inga direkta massiva olyckor, bara lite smått crap :D

Jaevel Kille, 35 år

631 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 19:49
Jaevel Kille, 35 år

Haft 7 benbrott som uppkommit på alla möjliga sätt, (fylla, sparkar, osv) Och ärr lite överallt efter en mcvurpa, men inget bestående. Har även schyssta knivärr på magen ;o

Höll dock på att gå illa förra sommaren när jag körde mc, en minibuss fick för sig att backa rakt ut i vägen, precis när jag kom körandes i ca 70. Försökte väja, men snuddade ändå så pass att ena sidokåpan rycktes lös ur fästet och fick ett svart streck längs hojen efter bilens stötfångare, men jag ramlade inte trots att jag fick sådant vobbel att jag hamnade i fel körfält :)
Hade vad som helst gått anoorlunda så hade det blivit extremt smärtsamt, men nu fick bilisten betala skadorna på hojen och jag slapp bryta allt möjligt.

summercat Tjej, 29 år

13 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 22:51
summercat Tjej, 29 år

Min brorsa körde mig i en kundvagn när jag var typ 6 år. Ramlade och fick ett jack i huvudet + hjärnskakning.
Ramlat av hästar hur många gånger som helst, brutit armen en gång, haft två ben i vänsterfoten brutna och två knän ur led.

Fedt nice.

SURREALiSM Tjej, 32 år

1 262 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 22:53
SURREALiSM Tjej, 32 år

När min mammas händer köttades sönder. Så sjukt brutalt.

Om det ska vara där jag själv skadats så äre väl ganska mycket. :( kommer inte på någon värsta.

TJO Tjej, 30 år

574 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 22:59
TJO Tjej, 30 år

ok, tack människor för att ni delar med er om vad ni varit med om. riktigt omtänksamt med tanke på att de flesta sakerna här är värre än vad jag någonsin varit med om, så jag kan känna mig lyckligt lottad!

Somberlain Kille, 33 år

218 forumsinlägg

Skrivet:
6 juni 2011 kl. 23:02
Somberlain Kille, 33 år

Blev skjutsad på en mjölkärra ner för en backe, ramlade och fick den i huvudet ;_; Fick sy osv


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet