Velvet Underground
Juju
Kille, 31 år
Citat från Executioner
Citat från Juju
Men ja bara tre, brukar lyssna på Chelsea Girls och Velvet Underground å Nico tillsammans, hur som haver så livar hon upp den och jag tycker nog att det står mellan I'll be your mirror och Venus in Furs i bästa spår på plattan.
Velvet & Nico plattan är in princip den enda skivan jag lyssnat på med Velvet Underground så för mig går Nico hand i hand med dem. Gillar Lou Reed solo dock, även om man fått rejält avsmak efter Lulu skivan.
Venus in Furs och Heroin är det som gäller för mig.
Du kan ju inte säga att det är bästa plattan om det är den enda du har hört, duh. Jadu, Lulu ska man väl inte snacka om. Visste du förresten att Lulu var Lou Reeds smeknamn på the Factory? För att han gillade att klä sig som en kvinna, tydligen.
TYP enda jag hört, tar mig i regel åratal att lyssna igenom ett bands diskografi - men när det kommer till The Velvet Underground and Nico så vet man ju att den är bäst, så är det ju bara.
Nä de visste jag inte, vill inte ens tänka på eländet.
Dopeslut
Kille, 35 år
Citat från hAirycandyyyy
det enda du behöver oljud och heroin. vill alltid slå sönder något när jag hör typ european son, heroin, run run run. i'll be your mirror är fin x
Second that
thrashstar
Kille, 36 år
Denna tråd är precis flyttad hit ifrån Övrig musik-forumet. MVH thrashstar
Dopeslut
Kille, 35 år
That jam
Coneris
Kille, 33 år
Det här är också en grym livespelning:
Den andra låten, efter heroin, Move Right In, hade jag inte hört tidigare :)
Men även den avslutande låten, Sister Ray, har ett fett skönt sound i den här livespelningen, och de kör på i tjugo minuter :D
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet