Veganism/Djurrätt
Citat från natsukashi
Äter inte heller godis. Nötcreme ibland, eller mörk choklad om det ska vara något. Men jag är kakaoallergiker så.
Chips däremot. <3
kollar du efter köttpulver?
Citat från BUBBL3
Citat från natsukashi
Äter inte heller godis. Nötcreme ibland, eller mörk choklad om det ska vara något. Men jag är kakaoallergiker så.
Chips däremot. <3
kollar du efter köttpulver?
Ja, alltid.
Sen så äter jag bara potatischips, så jag skulle bli förvånad om det fanns något sådant där i. men det är bäst att vara säker. Har för mig att Estrella eller OLW har mjölkpulver i sina potatischips. :(
Godaste chipsen jag käkat är några handgjorda med havssalt. Kommer inte ihåg vad de heter. Skitdyra iafl. :o
Jag tycker inte om chips egentligen, äter bara när jag inte har nått annat.
Citat från SNELHEST
Citat från natsukashi
Godaste chipsen jag käkat är några handgjorda med havssalt. Kommer inte ihåg vad de heter. Skitdyra iafl. :o
Oh det är de där ekologiska va? Vit påse.
Har inte smakat dom men vill så gärna :< dock kostar de ju 25 spänn för typ 150gr.
Yeah, det är precis dem. :D
Ekogrejer är bäst, fast vissa ekogrejer är så sjukt dyra. :o (Kung Markattas Tahini t.ex.)
Citat från DEVOTED2HATRED
Chips.... Gårds.
Eller Rotfruktschips.
Rotfruktschips är dock rätt goda.
Det har jag inte testat.
Någon som har recpet på en sjysst soyafri vegangegga?
Helst inte så jättekrävande att laga, farsan är lat.
Ja, som en sås fast med fastare konsistens? :D
Hade ett recept på en god gegga, men det ligger i Uppsala.
Det var t.ex. banan, jordnötsmör, jordnötter och liknande i den.
Annars, något sjysst lätt veganrecept bara? Kollade i den gamla vegotråden men det såg komplicerat ut, eller så var det soja i det mesta. :o
Japp, det är gott på mackor!
Fast det är inte en hel måltid. :o
Hm, jag behöver ändå lära mig göra hummus så jag kollar upp recept, några extrasaker du brukar slänga i för att det ska bli godare?
Äsch, det blev grön curry. Klassiskt men gott. 8)
Ska ge mig på att göra hummus imorgon dock. Ska testa lite knasiga saker ... typ lime. :D
Fick en hel burk med hummus, en påse rullbröd och en hel låda med falafel en gång när jag tiggde i en falafel-kiosk.
OT:
Haha, mitt förslag slog igenom om 'Senaste updaterade trådar' :D
Citat från DEVOTED2HATRED
Idag gjorde jag våfflar med rivna morötter och riven/mosad smältbar vegansk mozarella. Lite sallad + hummus.
FYFAN VA GOTT!
Det låter riktigt gott. Jävla kock.
Lucid råkade radera ditt pankaksinlägg, sorry. Hoppas det inte gör något annars kan jocke fixa tillbaka det.
//mod ankunge
Huhu, jag är vegetarian för att jag hatar växterna och vill döda dom :(
(även om detta handlar om veganism)
jag tycker inte man borde göra en industri av djuren! så jag är vegeterian.
Funderar på att bli vegan med tanke på att man i dagens sjuka samhälle dödar alla kalvar för att få använda sig av djurens mjölk.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet