Varför vill man bli kär?
Besvarad kärlek är fantastiskt, det är fantastiskt att känna glädjerus så fort man ser någons leende.
Det är fantastiskt att känna trygghet hos någon man tycker om, att få somna och vakna i samma säng som sin älskade.
Kärlek kan locka fram så mycket som man inte trodde fanns i människor.
De flesta växer och blir starkare, många gör saker de aldrig trodde de skulle våga.
Jag förstår varför folk är kär i kärleken, för den är fantastisk när den är besvarad.
Att vara kär är inte en känsla, att vara kär lockar fram tusentals emotionella sidor.
vill man inte.
Hatar att bli det :s
Ingen aning.
Det suger bara.
Det finns ingen att bli kär i :(
Jag hade gärna blivit kär i någon, det betyder ju att man faktiskt kan hitta människor man gillar väldigt mycket.
När man inte får något svar är det psykiskt smärtsamt
Alltså. Jag tror lite har att göra med att filmer ger oss bilden av den där superduperlyckliga kärleken. Jag har i alla fall kompisar som önskar samma kärlek som man ser i filmer. Kan tänka mig att det kan vara liten del bl.a.
Detsamma med hur man romantiserar användningen av droger i filmer.
När man går och känner att man vill bli kär så tror jag att man oftast tänker på filmromanser, som personen ovanför mig sa. Jag tror dock också att man vill känna att man har någon som tycker om en själv lika mycket som man tycker om den personen, och på så sätt ha en sorts gemenskap. Det är helt enkelt underbart att vara älskad och att älska någon lika mycket tillbaka.
Därför.
Vet inte om jag vill bli kär eller ej, vet inte hur det känns. Jag har nog aldrig varit riktigt kär. Är däremot intresserad av några.
jag vill inte bli kär
därför har jag aldrig blivit kär
life is good :)
^ super edgy
Citat från Bairyhalls
^ super edgy
det här är typ femte gång jag ser att nån säger edgy idag här på ec
har alla precis upptäckt ordet eller hahaha?
För att man är dum i huvudet
Citat från Khaleesi
har använt det sen barnsben ok ://
nej men det är ju edgy. ingår i instinktivt beteende hos människor att hitta livspartner osvosv
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet