Varför gillar inte tjejer snälla killar?
knula?
knula mera
Älskar folk som säger att dom vill bli sexologer och så är dom superdiskriminerande fördomsfulla antisexmänniskor själva.
jag gillar snälla killar ;)
Jaha, okej, förstod dig lite bättre nu!
Så kanske det är!
http://www.tickld.com/x/next-time-a-guy-says-girls-just-assholes
^ Här har ni svaret till ALLTING.
Alla ska läsa detta.
för snälla killar slår inte lika hårt
^ Hur många "snälla" killar har du legat med för att veta det?
Citat från itsthemusic:
Citat från Lenoc:
Faktiskt detta normen är helt dött ut och det är ok i samhället att båda kön ligger hur mycket de vill. Det är bara folk du umgås med som DE tycker inte det är ok.
Vill du att jag ska tro att den normen verkligen dött ut så får du ha starka bevis på det. Jag ser detta fortfarande överallt, varje gång jag går ut, varje gång jag diskuterar med någon.
Well, det var förr i tiden så med samhällets majoritet. Men personer jag känner tycker inte så och inte heller på krogen jag är på. Men det är bara andra människo individ som tycker så. Att en mängd folk tycker samma sak betyder inte att det är en norm. Men ja denna åsikt är inte utdött likasom rasism och homofobi.
(Varning för egna åsikter utan direkt grund, och generaliseringar)
Jag tror att det beror på att många gillar en slags spänning, vilket den typiska alfahanen bidrar med. Han är explosiv, oväntad och oberäknelig. Detta bidrar till en känsla av mystik, och någon som man vill ta reda på mer om. Detta är den typiska killen som lyckas få till många one night stands, men som kanske har det svårare att bibehålla ett förhållande.
En snäll kille bidrar med trygghet. Dock blir den snälla killen ofta vänförklarad, då han inte känns särskilt spännande, utan istället beräknelig. Den snälla killen hamnar oftast i bakgrunden till en början, och kan ha det svårt att få till tillfälliga förbindelser, men har det oftast lättare att bygga upp en stabil relation efter ett tag.
Citat från Dior:
Jag tror att det beror på att många gillar en slags spänning, vilket den typiska alfahanen bidrar med. Han är explosiv, oväntad och oberäknelig. Detta bidrar till en känsla av mystik, och någon som man vill ta reda på mer om. Detta är den typiska killen som lyckas få till många one night stands, men som kanske har det svårare att bibehålla ett förhållande.
En snäll kille bidrar med trygghet. Dock blir den snälla killen ofta vänförklarad, då han inte känns särskilt spännande, utan istället beräknelig. Den snälla killen hamnar oftast i bakgrunden till en början, och kan ha det svårt att få till tillfälliga förbindelser, men har det oftast lättare att bygga upp en stabil relation efter ett tag.
Stryk det där förstnämnda. Du har helt rätt i det du säger. Generellt sett, efter 1 års tid ute på "fältet" om man säger så plus massvis av externa observationer och vittnesmål från andra killar är detta samma sanning jag kommit fram till. Generellt sett är det precis som du säger. Det enda jag egentligen motsätter mig är att alfahannen skulle ha svårt att ha förhållanden för förhållandens skull. Jag tror att han helt enkelt ofta befinner sig i en maktposition där han har ett stort urval av sexuella partners han kan välja på, även fast han är i förhållande. Just för att han är så åtråvärd.
Män som utstrålar makt, respekt (från andra människor), har ett gott sexuellt rykte (många kvinnor åtrår honom), är självsäker och självständig, gärna vacker till ytan. Om han uppfyller många av dessa "kriterier" så har han ytterst god potential framför sig. Detta är hur naturen verkar och ingenting har förändrats trots vår så kallade civilisationsframfart och modernitet. Naturligt urval kommer fortsätta att styra. De starka överlever och de svaga dör. Hard cold facts.
Men om man vänder på det hela..
Hur många killar gillar über passiva tjejer?
Någon som bara är en konstant ja-sägare och försöker vara till lags?
Svar: Typ ingen, om man nu inte bara vill ha en "sexleksak" utan åsikter.
Vilket möjligen är vanligare att killar accepterar hos sina partners, än vice versa.
^Intressant att du vände på det. Jag tror dock fortfarande att det är de mer osäkra tjejerna som dras till dessa stereotypa alfahannar. Eller så dras många tjejer till såna men deras bra egenskaper (utstrålning, självsäkerhet) lyser stsrkare än de eventuellt dåliga sidorna (de som ofta gör att tjejer blir bedragna av sådana killar). Det vet man ju själv när man är kär, man blir ju alldeles till sig och kanske inte ser, märker eller bryr sig om eventuellt dåliga/farliga sidor hos en person. Inte i början när man är nykär iaf.
Ytterligare igen generalisingar dock.
Tjejer älskar snälla killar. Killar älskar snälla killar. Vad de flesta däremot inte gillar är folk som sätter sig själva i en offerposition, shamear tjejer som inte vill ligga med dem och kommer dragandes med "men jag är ju en snäll kille" för att svartmåla tjejen i fråga. Ni förstår säkert varför.
Falsk snällhet? (genom undermedveten vilja att få någonting sexuellt ur en relation till en tjej genom att bygga en fasad av "snällhet") kan jag definitivt hålla med om är moraliskt fel.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet