Varför äter man kräftor?
Jag har inte riktigt förstått och lärt mig tycka om det än, kan ni förklara varför det är så gott att gräva ur kött från ett skaldjur? :D
Dock så gillar jag kräftskivor och alla tillbehör till! Pajen, PAJEN! Älskar paj alltså. Den här ska jag göra i helgen, http://www.vinochmatguiden.se/recept/monika-osterheim/paj-med-kraft-och-kantarellsallad-och-aprikosvinagrett Utan kräftisar då. Har ni några recepttips på tillbehör och annat för oss som inte äter kräftisar?
jag äter det bara om man köper dom färdigskalade på burk. Annars tycker jag det ser vidrigt ut.
Det är receptet verkar populärt! Såg det länkas igår, själv är jag ingen fantast utav just kräftor och allt skalande, men brukar äta räkor, paj, bröd och någon kräfta.
Kräftor e mördarmaskiner med sina klor.
Havsinsekter dvs skaldjur är nasty och ska aldrig äta det igen.
Ja de är ju lite nasty, men om de är skalade så går de väl an :P
Mat, lol we need mat
tradition och gott =) gemenskap att fiska kräftorna själv och sitta ner med familjen äta diverse saker på kvällen.
om skala kräftor inte är något man vill göra så kan man ju alltid köpa skalade men då faller ju hela grejen!
det är gott med kräftor, dom smakar inte som räkor eller dylikt och kanon på en macka med lite majo på ;)
Hatar att äta mat som man ska pillra med. Jag älskar surströmming men jag köper alltid färdiga filéer snarare än hela. Samma sak med kräftor, ifall jag skulle äta dem oftare hade jag helt klart alltid köpt dem färdigskalade.
gott
Surströmming har jag inte vågat testa än. Känns läskigt med saker som stinker.
Varför äta djur över huvud taget?
Tydligen ska det vara gott. I beg to differ.
förstår ej hur folk kan "skala"(?) kräftor utan att rygga tillbaka av ljudet som görs............ och sedan äta d med njutning
Citat från jennylicious:
förstår ej hur folk kan "skala"(?) kräftor utan att rygga tillbaka av ljudet som görs............ och sedan äta d med njutning
Hur gör lejonen då?
Att äta skaldjur är ju en sadistisk högtidlighet. Man kidnappar dem, kokar dem levande, sliter av deras huvuden, lemlästar deras kroppar och avnjuter dem sedan med många gnuttor starksprit samtidigt som man sjunger suparvisor till alkoholens ära. Hur kan allt detta inte vara kul?
Omständligt på gränsen till jobbigt. Men ack så fin tradition. Nä, jag gillar kräftor!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet