Varför äta kött?
Emojavel
Kille, 31 år
Citat från Iinnggeenn
Okej, men blir det inte lite enformigt att bara äta fisk??
Det finns några saker från växtriket man kan variera med, har jag för mig :'o
Och fisk smakar väldigt olika beroende på hur man tillagar det och vilken fisk det är.
VeSeLkO
Kille, 36 år
Citat från Kenmaster
Citat från snowfire
Köttet hamnade i näringskedja 1000 tals år innan. Vi blev vana och nu behöver vi det.
"Mindre pålästa köttätare påpekar ofta "vitsigt" att vegetarianer äter upp djurens mat"
Den där mening dödade mig XD
Om människor 'behöver' det, hur överlever veganer, vegetarianer och fruktarianer då?
Det finns faktiskt produkter som innehåler samma ämne som kött. Man blir piggare och blod cirkulationet går bättre. Finns svamp färs som är jätte go. Den smakar som vanlig köttfärs och har samma effekt som kött...
Inte så att man blir beroende av det XD
NebelKatze
Kille, 40 år
Citat från anakron
Citat från NebelKatze
Citat från anakron
Citat från NebelKatze
Slemsvampar (egentligen en protist) kan förflytta sig på egen hand samt hitta snabbaste vägen ut ur en labyrint.
Hypotetisk fråga: Kan en vegan äta slemsvampar. Trollsmör på mackan istället för margarin?
det finns träd som går, är träd djur?
Nej. Måste göra dig besviken. Enter existerar bara i Tolkiens sagovärld.
Det finns träd som går, jag har själv sett dem i Malaysias regnskogar. De rör sig sjukligt långsamt, en meter per år, men de rör sig fortfarande genom att förflytta sina rötter. Letar efter ställen där det är mer solljus. Inte konstigare än att växter växer i den riktning som solen lyser, egentligen.
Här är ett exempel på liknande träd [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Socratea_exorrhiza
[/url]
Jag har en fråga nu, till dig. Varför skulle svampar vara mer släkt med djur än med växter när det finns parasitväxter som inte överlever på fotosyntesen utan genom att "äta" näring från andra levande varelser (i synnerhet växter) och i och med detta är i princip samma sak som svampar?
Viss skillnad tycker jag spontant. Slemsvampar rör sig förhållandevis snabbt 1 mm per sekund i jakt på föda, inte genom att skjuta nya rötter och rotskott.
Pga att svampar är heterotrofa och växter autotrofa. Men det är inte jag utan vetenskapen som hävdar att svampar är mer närbesläktade med växter än med djur. Deras stamträd delar sig efter växternas.
Tydligare
Mynta
Tjej, 33 år
Citat från anakron
proteinöverskottet kissas ut. har aldrig hört om att ett överskott av protein skulle vara direkt skadligt.
har du källa på det?
T.ex (har inte läst igenom texten, det första jag hittade):
http://www.betterbones.com/bonenutrition/protein/benefits.aspx
VeSeLkO
Kille, 36 år
Citat från GamegirlCOLOR
För att man kan och man behöver vissa vitaminer i kött.
Som sagt. Jag är kötttätare och jag är kock. Det finns ingredienser som har samma effekt som kött. Så vegetarianer klarar sig... :)
Men sant är sant. Vi behöver de mineraler för att kroppen skall fungera prima.
Mynta
Tjej, 33 år
Citat från Iinnggeenn
Kanske inte, men hur ska man vet vilka som är det då?
Fet fisk är rik på omega-3 fetter. Detta fett innebär dock även mer utrymme för kvicksilver (vilket kroppen skyddar sig ifrån genom att lagra i fettreserver), vilket gör fet fisk onyttigare på denna front.
Mynta
Tjej, 33 år
Citat från snowfire
Som sagt. Jag är kötttätare och jag är kock. Det finns ingredienser som har samma effekt som kött. Så vegetarianer klarar sig... :)
Men sant är sant. Vi behöver de mineraler för att kroppen skall fungera prima.
Vegetarianer behöver inte ersätta kött, det är snarare en lättnad att slippa trycka i sig något så ohälsosamt. Köttersättare är inte mycket nyttigare heller.
Mynta
Tjej, 33 år
Citat från Iinnggeenn
Så man ska alltså äta fisk som är fett men samtidigt inte??
Kvicksilver är väldigt giftigt, därav är det inte så smart att äta fisk. Jag rekommenderar att du äter grönsaker som omega-3 källa istället.
Mynta
Tjej, 33 år
Citat från anakron
De skriver i texten "animaliskt protein" vilket inte specifierar, direkt. Ser inget som indikerar på att protein i stort skulle ha några direkta hälsonackdelar, fast har dock bara skummat igenom texten.
Jag tvivlar dock på att det är någon skillnad bara för att det är animaliskt.
iEatMeat
Kille, 35 år
Citat från moontail
Citat från Emojavel_
Hahaha, moontail, jag skulle dock tolka "Det här är ju egentligen en fråga om religion, om man anser att djur är lika mycket värda som oss." som att du tyckte det hade med religion att göra, eftersom det är vad det står.
förlåt om jag var lite otydlig då. Jag menade inte att blanda in några gudar, det var inte så jag menade. Det jag menade var att det är en fråga om tro, om djur är lika mycket värda som oss. Alltså, något man bara kan bestämma själv, inget det finns ett rätt eller fel svar på.
1-0 till moontail!
Mynta
Tjej, 33 år
Citat från Iinnggeenn
Vilka grönsaker innehåller mest omega-3 då??
Jadu. Allmänt brukar mörkgröna grönsaker innehålla mycket omega 3.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet