Varför äta kött?
DendrofiLporr
Kille, 33 år
Citat från Silverstar
Citat från DendrofiLporr
Jag planerar min kost jag har inte sagt något annat, jag dödar både djur och växter för att få i mig det jag gillar och tycker känns bäst.
Jag hoppas inte att jag ska ta det där bokstavligt? xD
Nej jag lever inte i skogen och vänar om miljön dvs dödar grizlybjörnar med bara händer och lever på olika färgglada svamper :P
Reviendra
Tjej, 35 år
Citat från Silverstar
Citat från Reviendra
Även köttätare borde ju "planera" så att de får i sig allsidig och bra kost. Eftersom jag inte är vegan så BEHÖVER jag inte läsa så många innehållsförteckningar. Jag gör det däremot ändå, just för att långa innehållsförteckningar innebär fruktansvärda mängder tillsatser och skit som jag inte vill få i mig.
Sen att nästan alla grönsaker utom de ekologiska är genmanipulerade och har besprutats av skit med massor gör inget eller? ;)
Jag väljer närproducerat och kravmärkt och grejer. Så gott jag kan helt enkelt.
Genmanipulering har jag faktiskt ingenting emot. Jag är inte så jättepåläst, men ändå. Är lite sugen på att plugga genetik.
DendrofiLporr
Kille, 33 år
Jag också, jag åker till närmsta affär.. skit smidigt. eeeh
Reviendra
Tjej, 35 år
lägg av.
DendrofiLporr
Kille, 33 år
Bästa kompisens släkt företag är ett slakteri dvs väldigt nära då jag bor, sen går det ju köra på småländsk potatis till! riktigt nära.
beatyourkids
Kille, 37 år
Småländsk/öländsk potatis, what else is there?
Bengt
Kille, 35 år
polishusen är ju fulla utav alla sorters knölar.
E_Schwartz
Kille, 35 år
Min insida skrattar på insidan...
Bengt
Kille, 35 år
polarbear
Tjej, 33 år
Jag skulle aldrig klara av att vara vegetarian! Jag kan varken äta linser eller bönor eller något :(
Viridian
Kille, 35 år
Citat från polarbear
Jag skulle aldrig klara av att vara vegetarian! Jag kan varken äta linser eller bönor eller något :(
nej för palla vara nyttig: <
fina argument, lite som att säga, skulle aldrig kunna byta min fina hummer mot en mer miljövänlig bil bara för den är så fin och jag kan inte köra någon annan bil
DendrofiLporr
Kille, 33 år
Nyttig kan du ju dock vara utan att äta linser eller bönor.
polarbear
Tjej, 33 år
Men liksom :( gurka tomat och sallad och frukt är det enda jag skulle äta isf :(
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet