Vara vän med sitt ex?
ja, om det funkar för dom båda..
Det beror nog varför man gjort slut antar jag.
Om båda tappade intresset i varandra kanske det är mest sanolikt att man stannar vänner men om t ex om någon skulle va otrogen är det nog ganska svårt att fortfarande va vänner.
Är som nästan vän med alla mina ex. Förutom dem man var ihop med när man var 14år ung och dum.
Förövrigt: det Tyrael sa!
Ja, det kan man. Är väl "vän" med flera av dom så. ^^
tycker man kan det, men många verkar inte vilja det
Beror väl lite på hur det tog slut. Men, ja, jag är vän med mitt ex efter lite om och men.
klart man kan !
Klart man kan..
Men de är ju ingen bra idé för den som blir dumpad, fet tortyr oftast.
Förstår inte varför man skulle välja att vara vänner, man gör slut för en anledning.
Jag vill vara vän med mitt ex, och tycker det känns onödigt att ens vara ihop om man bara en dag aldrig mer ska veta av varandra... beroende på vad som har hänt, självklart, men alla är väl värda en ny chans. Snart kanske vi kommer kunna få umgås då vi delar på en bästa vän. Är sjukt jobbigt dock.
Citat från Asproigarosis
Förstår inte varför man skulle välja att vara vänner, man gör slut för en anledning.
ja, ibland just att för att man inser att man är just det, bara vänner. Exempelvis att man inte tänder på varandra längre, eller känns mer som syskon. Ganska vanligt faktiskt.
Jag är vän med alla mina ex. Om förhållandet inte tog slut på ett dåligt sätt (otrohet, lögner etc.) så förstår jag inte varför man inte skulle kunna vara vänner. Det känns onödigt att slänga iväg den kopplingen man hade bara för att man var tillsammans en gång. Om den ena dock har svårt att tänka/prata/vara med den andra så är det självklart att man ska backa. Men att permanent stänga ute någon tycker jag är lite.. ja.
^
Tycker ja också :3 dom förhållandet inte slutat dåligt så kan man ju lika gärna vara vänner och fortfarande umgås :) Känslor kommer och går ju :)
Jag själv klarar inte av det. Jag menar man hade känslor för personen innan och det kanske bara bli jobbigare om man försöker komma över personen. Men det är ju från person till person ^^
Vill inte vara vän med mina ex, men inte ovän heller.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet