Vänskap, nödvändigt?
Jag har aldrig umgåtts speciellt mycket med kompisar utanför skolan och det har aldrig stört mig speciellt mycke eftersom jag ändå varit mer av en ensamvarg. Min blyghet kan också ha spelat in på att jag inte har gillat att umgås utan hellre suttit hemma, varit med familjen, suttit vid datorn, pluggat eller dylikt.
Nu på senare tid känner jag dock av att man skulle nog ändå ha haft några kompisar som man kan umgås med när som helst.
Man får avgöra det själv.
jag har inga irl vänner, jag klarar mig.
jag önskar jag hade mindre vänner så jag hade tid att träffa alla haha =<
Jag hade inte klarat mig speciellt bra utan vänner.
Men det hade ju funkat, dock inte så bra.
Mina vänner och familj är det viktigaste jag har.
Även om jag tycker det är viktigt att lära sig att vara självständig, så tycker jag det är oerhört viktigt med vänskap. Vissa kan ensamhet funka hur perfekt som helst, men för många andra så är man beroende av varandra helt enkelt. Varandras tankar, känslor. Riktig vänskap ger en fin känsla också. Try it out.
Mina enda "riktiga" vänner har jag bara känt i ~1 år, dom andra som var mina vänner genom hela skolgången ratade jag för ett bra tag sen.
Hade dock mina anledningar.
Men jo, vänskap är viktigt, hur kul på en skala är det att göra allting ensam och måsta gå till föräldrarna/psykolog såfort man vill prata med någon?
Citat från CARROLiZER
Det beror helt på.
Människan är ett flockdjur och behöver vara i närheten av andra.
Men, självklart finns det undantag.
--------------------------------------------------------------------------
Skulle ALDRIG klara mig utan vänner!
skulle inte klara mig utan mina, de fyller upp mitt liv
En i min klass har klarat sig utan vänner i 16 år. Anledning: hon vill helt enkelt inte lära känna någon.
Vänner är bara pain in the ass som går bakom ryggen på en.
Eller ja, åtminstone de i Dalarna!
Uppsala kryllar av bra och underbara vänner.
De finns ju de vännerna man skulle klara sig utan utanproblem x)
Men sen har man ju de närmaste vännerna som jag antagligen inte skulle klara mig utan. Vi har stötat varandra vad det än gäller så länge vi har känt varandra och jag tror inte man kan ersätta det med nånting <3
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet