Valet i USA
Meningen är ju att de såklart ska vara objektiva och grunda sig på fakta.
Huruvida de uppfyller det är upp till var och en att bestämma. Värt att nämna är att de ändå har belönats med Pulitzer priset, sen hur mycket värdering du lägger i det priset är upp till dig.
De håller räkning på alla vallöften Obama antagit, hållig, brutit och kompromissat.
Obamametern, där han ändå har en förhållandevis hög procent av hållna löften.
http://www.politifact.com/truth-o-meter/promises/obameter/
Svårt att jämföra med Romney som aldrig suttit som president, alltså han kan varken ha brutit eller uppfyllt några löften.
Men om man går efter 'Truth-o-meter' som ska mäta sanningsinnehållet i uttalanden, debatter, m.m så leder Obama rätt så rejält.
http://www.politifact.com/personalities/barack-obama/
http://www.politifact.com/personalities/mitt-romney/
Citat från Ado
Citat från Deadly_Delusion
Så du implicerar att USA skulle bli mycket mer annorlunda om Romney styrde? Du delar många svenskars uppfattning. Att du ens vill påstå att vi kan känna genuina empatiska känslor med folk som vi inte ens mött säger jävligt mycket om vilken nivå du har innanför pannbenet. Att du sedan skulle vara "smartare" än Romney tvivlar jag starkt på. Att också säga att ett kriterium för att kallas sig intelligent är att stödja en välfärdstat visar bara vilken piss-humanistisk inställning du har.
Men visst lev i förnekelse, det är ett faktum att krig löser ekonomiska kriser. Hur fick Hitler igång industrin i Tyskland? Han rustade upp armén. När var den ekonomiska krisen från 1930-talet över på riktigt ? Efter andra världskriget.
Hur är Romney emot stöd till sjuka men inte Obama? Vet du ens vem som skapade Obamacare? Romney! Ett system som gjorde sjukvården dyrare och lämnade över folks liv i försäkringsbolagens händer, något jag trodde du var emot?
Mycket mer annorlunda, nej. Presidenten har ju inte särskilt mycket makt i USA. Däremot så skulle han jobba mot mål som jag anser vara bakåtsträvande.
Att känna empati för folk som man inte känner är inte särskilt svårt. Sen om du saknar den kapaciteten är en helt annan fråga.
Jag sade aldrig att det är ett kriterium för att kalla sig intelligent att stödja en välfärdstat, till det tillhör empatin. Däremot så måste man vara antigen ointelligent eller ignorant om man inte tror på evolution.
Fast berättigas metoderna av syftet? Kan man verkligen försvara krig bara för att krig stimulerar ekonomin? Lite jävla moral får man väl ändå ha.
Nej, Romney skapade inte Obamacare. Romney skapade däremot en sjukvårdreform i Massachusetts som ofta referreras till som Romneycare. Obamacare är ingen ideal lösning, och Obama är ingen ideal president, men han är då fan så mycket bättre än Romney.
Citat från Deadly_Delusion
Moral? Du menar det där subjektiva tänket vi skapat för att känna oss bättre till mods? Snälla, håll moral utanför den här diskussionen. Det finns studier som visar på att den enda genuina medkänslan är för de vi bryr oss om, det är bara en illusion att vi skulle bry oss om de vi inte har känslor för. Du går antagligen inte runt och mår dåligt över varenda jävla afrikan, amerikan eller asiat som just nu svälter långsamt till döds.
Obamacare är grundat på Romneycare, han skapade det visst.
Citat från Elefanton
Intressant läsning det där om löftena. Kan inte uttala mig om hur objektiva de skulle vara dock.
#FeelTheBern
#donotfeeltheclit
Bara jag ser Hillarys ansikte får jag mordbegär. Hon fingrar sig säkert på natten och fantiserar om att vara första kvinnliga presidenten.
Bernie helt klart, men det är väl mer eller mindre deras jobb
http://www.politifact.com/truth-o-meter/promises/obameter/rulings/promise-broken/?page=1
Hillary är kristen....hur ska vänstern acceptera detta? :O
Jag gillar inte Trump, men om Hillary vinner kommer fler konflikter skapas i världen, potentiellt tredje världskriget. Hon talar inte för folket, hon talar för sig själv och de som dumpat pengar i hennes kampanj.
men trump kan nt bli köpt fö han va redan rik:) !
Citat från BEOWULF:
Jag gillar inte Trump, men om Hillary vinner kommer fler konflikter skapas i världen, potentiellt tredje världskriget. Hon talar inte för folket, hon talar för sig själv och de som dumpat pengar i hennes kampanj.
lol.
Jag förstår inte hur trump inte skulle skapa fler konflikter än hillary. Allt trump säger och gör blir ju till en konflikt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet