Vad söker du i en låt för att du ska gilla den?
Ja, vad tycker du? Min pojkvän är gitarrist så han lyssnar mest på gitarrerna. Jag däremot är sångerska men bryr mig inte så mycket om rösten, är texten djup älskar jag låten. T ex: http://www.youtube.com/watch?v=bjHACWmO0jQ
''Bright Eyes'' med ''Poison Oak''
:3
Ondska, hat och smuts. Det enda jag söker.
Den måste vara bögig.
Tänk ymca.
...jag söker efter att jag gillar den.. oavsett anledning.
högt tempo skareva
Hat.
Citat från Colitas
Den måste vara bögig.
Tänk ymca.
Eller Justin Bieber?
Beror helt på genre. Electro: struktur, bra build, nice drop och liksom en bassline med gåshudseffekt.
Sköna annorlunda female vocals à la Coeur de pirate gillar jag också.
http://www.youtube.com/watch?v=YU4n-gpjBkw typ.
Annars är detta något vettigt att gå efter i eftersökandet:
"Är ljuden hörselskadande är ljuden acceptabla för avlyssning. Är ljuden harmoniserade med vad människor vanligtvis finner tillfredsställande så är det inte acceptabelt för avlyssning."
scream... o feast med melodi oxå stora feta korvar
Wobbles.
Beror på. Vad gäller death metal så är det mest trummorna jag brukar lyssna, i huvudsak tvåtakt och nice blast i kombination med ett ruskigt growl och feta gitarrer. typ som cannibal corpse :) annars så brukar sköna basgångar, vacker sång, roliga texter eller texter där man tänker: "true shit!" (gärna i kombination) och typ låtar man kan ösa/ festa till/ köra rally till, tilltala mig mycket. Inge konkreta riktlinjer, men på ett ungefär!
BAS
edit: mycket
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet