Vad skulle du göra vid en Zombieattack?
Begått självmord.
Skulle hitta ett vapen och kötta som fan.
1. Stänga in mig på ett ställe, med lite folk man litar på så klart, och först bygga om farsans Volvo CX någonting så att det får plats fler i bagaget, alternativt in med fler vapen. (Då har man såklart redan rensat hans vapenskåp på allt användbart)
2. Se till att få tag på en till bil av samma storlek, helst fyrhjulsdriven, lasta den med mat och sedan ge sig ut på vägen.
3. ????
4. Överlevnad!
1. hugga ner lite trä med handen
2. göra en arbetsbänk av träet
3. höra tre pinnar av lite av träet
4. göra en hacka av 2 av pinnarna och resten av träet
5. hacka 2 stenar
6. göra ett svärd av den resterande pinnen och dom 2 stenarna
7. die zombies!!!
Citat från albin
1. hugga ner lite trä med handen
2. göra en arbetsbänk av träet
3. höra tre pinnar av lite av träet
4. göra en hacka av 2 av pinnarna och resten av träet
5. hacka 2 stenar
6. göra ett svärd av den resterande pinnen och dom 2 stenarna
7. die zombies!!!
Minecraft <3
Hade för det första låst in mig i mitt hus, sedan hade jag ringt samtliga kontakter i mobil och hemtelefon för att se om någon annan klarat sig.
Om jag fått tag i någon annan så hade jag och pappa hämtat bilen i garaget för att sedan plocka upp resterande familjemedlemmar och folk som klarat sig, om ingen annan är vid livet så hade jag helt enkelt tagit bilen för en tur till Axfood för att plocka på mig så många konserver och annan föda som bilen kan rymma.
Då jag har internet på både mobil och GPS så skulle jag gå in på community-sidor, msn och facebook för att sedan se om någon annan klarat sig utöver kontakterna jag har i mobil osv.
Då jag inte äger något annat vapen än slagträ så är det vad jag tagit med mig i bilen för att klappa på diverse zombiemongos på vägen, även om de är odöda så bör ett stenhårt slag med ett slagträ sänka dom till backen eller eventuellt döda.
Då tim, eller Viruset samt Kyuru antagligen tänker i lika banor så hade jag sett till att få tag i dessa för att se hur dom klarat sig, efter det hade jag tagit mig till namnen där det ligger diverse husbåtar samt farsans båt ligger, om detta går vägen hade jag direkt åkt ut till Östra holmen strax utanför Västerås dit man inte kan ta sig utan båt, jag antar att zombies ej kan simma så det hade varit en plats där man kunde slå sig ned ett tag.
Orkar inte skriva, men det är basic :(
edit: Finns även ett undervattenshotell ute i mälaren vid namn Hotell Uttern, där borde man vara säker då ingången ligger på havsytan medan själva bostaden ligger på botten.
KOmmer aldrig att hända
Först panik
Sen skulle jag försöka sparka ihjäl dem, men det hade gått dåligt
sen hade jag tagit livet av mig
Citat från HTMLRulezD00D_
KOmmer aldrig att hända
Killjoy... Det är en tråd där man kan funta på vad man skulle göra OM det någonsin hände. Sure det är bara Sci-Fi, men det var laservapen också för ett tag sedan.
Låt fol fantisera om dom vill. Om du sen har haft en sådan sorglig jävla uppväxt att du blivit berövad på din fantasi, lämna då fan denna tråd.
Jag skulle springa och leta efter överlevande. Om jag hittade några så skulle jag göra en plan med dom om vart vi ska gå för att överleva. Och planen skulle väl va att försöka ta sig ut från landet och försöka kontakta något annat land för att försöka få en bild om hur stor spridningen hade blivit.
Sen himmelen, där det ej finns zombies och jag skulle dansa av lycka
Flamethrower, bye bye bitches.
Ne, skulle sprungit som en galen kyckling och skrikit som en tjej :D
*Load daddys shotgun*
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet