Vad säger dina föräldrar om piercingar?
Ingen aning faktiskt.
Jo, min mamma vill att jag ska pierca tungan , läppan, naveln och skaffa töjning. Hm..
mamma bryr sig inte så mycket
pappa påstår att jag varken kommer få jobb eller pojkvän med det
svaret till honom brukar vara "well, det beror väl på vilka slags killar jag stöter på"
men enligt honom finns det bara typ brats :p
Min mamma är emot sådant (piercingar, töjningar, tatueringar)
medan min pappa tycker att det är lite småcoolt.
Enligt min mamma så förstör man sitt utseende med det.
först hatade hon det,, Men nu tycker hon typ inte mycket alls. Eftersom hon gått med på att jag ska ta hål i tungan och näsan,,.
har piercat mig utan att fråga för jag vet vad de tycker och nu har de slutat bry sig typ, bara för att de vet att vad dom än säger så tar jag inte ut dom förens jag själv vill! :)
Min mamma skyller på "dumma" afrikanerna, min pappa är ungefär "amen lina ska vi till studion nu eller?? :D"
Ingen av mina föräldrar bryr sig speciellt mycket.
Pappa skrattar bara och säger vad han tycker, men bryr sig inte speciellt mycket mer än så.
Mamma har gett upp för länge sedan.
Min mamma hatar tung och navel percingar för att hon tycker det är äckligt....
Och Pappa e hennes slav så jag får samma svara av honom xD
"OM DU PIERCAR DIG FÅR DU INTE BO HÄR LÄNGRE!!!!"
Min tolkning av det är att mina föräldrar inte är stora fans av metall i nyllet.
Mina föräldrar är konservativa. Jag fick ta hål i öronen(skulle ha först fått ta som 15-åring, men då jag var 12 så fick min 11-åriga kusin hål i öronen så då fick jag också ta) och jag skulle kanske, MYCKET TVEKSAMT, ta ett par till hål i öronen.
Fast då jag berättade åt mamma att jag ville ta angelbites så blev hon sur.
Och ingen av mina bröder får ha ett hål i örat.
Man får inga jobb om man har piercing
Min pappa säger att jag måste vänta tills jag är 18, för han säger att "Jag vill inte medverka till något som du kommer att ångra senare i livet", och han tycker det är skitfult.
Min mamma säger däremot att jag ska vänta tills jag fyller 16 åtminstone, och får pierca mig då om jag verkligen vill det fortfarande, och hon accepterar att det är så dagens ungdomar ser ut.
Fast jag är bara 14 än, och jag tycker själv det är fult med metall i ansiktet på småglin som tror dem är något xD Så jag är villig att vänta något år...
mina säger inte så mycket, går mest runt och är extremt otrevliga eller ignorerar mig. den enda kommentar jag fått var "du ser fånig ut". Trevligt :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet