Vad jobbar dina föräldrar med?
mamma på polarbröd = kör lastbil och delar ut bröd till butiker
pappa är mekaniker på stora enso, en papperstillverkningsfabrik för den som inte vet
Citat från Grymtcool
Citat från SugMinCola
Nej, fyfan.
Han jobbar på en hemma butik!
Ni vet den reklamen "Heeeeeeeemmmmaaaa-aaaaaaaa-aaa" typ
Och om man heter Emma så sjunger alla "Emmmmaaaa-aaaaa-aaaa" istället!
EMMAAAA-AAA-AAAA!
Pappa jobbar på "gbg's trailerservice". hah.
Mamma är sjukskriven sen mååååånga år tillbaka.
Pappa har vart sjukskriven snart 2 år, han har fått så extrema problem med ryggen, han har gjort EXTREMT svåra opperationer för att försöka fixa tilld et, varje opperation kan leda till förlamning osv... alla gick bra ;> nu är han på återhämtning, han jobbade dock 25 år som tågväxlare, en gång var det -49 grader en vinterdag, 86 tror jag.. Himlen var grön...
Mamma jobbar med äldrevård, cykalr omkring till äldre, hjälper dem klä på sig och duschar dem osv, städar.. ev kan hon dra till någon och bara sitta å va sällskap, det beror på var gamlingen vill ha den gången hon är där.
Båda trivs/trivdes med sina jobb.
Ahmen, pappa är rektor för två skolor. Mamma är statssekreterare på regeringskansliet sen några veckor tillbaka.. var folkpartistisk politiker, riksdagsledamot, rfån 1991, var sedan valet 2006 ordförande för näringsutskottet.
Mamma är.. vet inte, allt möjligt. Hon ringde nyss och sa att hon skulle bli egen företagare och jobba med nerknarkade ungdomar.
Pappa är.. vet inte, allt möjligt. Snut ena dagen, serviceman i garaget andra.
Mamma är konsult men övergår snart till VD.
Pappa är ekonomisk rådgivare kring finansieringslösningar.
Båda är duktiga, båda drar in pengar.
Har ingen relation till deras jobb då dom jobbade på hemtjänsten/jobbade med handikappade/studerade när jag var liten.
Då åt vi mat hos farmor och farfar och mamma och pappa önskade sig kläder till mig och min bror i julklapp. Hade knappt leksaker. Nu bor vi på hästgård och ska bygga spa i stallets källare. Man kan jobba upp sig om man vill.
Min far leder den baltiska revolutionen i östeuropa.
Min mor är dagisfröken.
Mamma jobbar på dagis och pappa jobbar som något på DHL, kommer inte riktigt ihåg vad han riktigt gör.
Mamma är massageterapeut, utbildar sig till osteopat.
Pappa jobbar på bibliotek, och gör lite journalist/foto-jobb för en tidning (han var fotograf/journalist som ung).
Har ingen pappa.
mamma jobbar med gamlingar.
Lol.
Mamma har precis börjat jobba som annonssäljare. Pappa vet jag inte riktigt, det är svårt att förklara. Det mest passande uttrycket är projektledare. Sen så driver han ett företag med en annan snubbe, dom håller på med andra företags säljarstatistik.
(Många som har lärare/dagis-mammor?) xD
Mamma, lärare på lågstadie. Har varit med henne några gånger för ett par år sen. Söta ungar x3
Pappa gör en massa olika saker :o typ företag och frilansar med nån krönkia och säljer utbildningar. Tar bilder för honom ibland för föreläsningar typ xD
Min låtsasmamma jobbar med typ budget på nåt blomsterföretag (Y)
Min mamma är sjukpensionär, och min pappa är pensionär (y)
Inte ett piss!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet