Vad gör du när ett okänt nummer ringer?
svarar oftast inte
Förut svarade jag inte, men nu tycker jag det är asroligt att svara och driva med eventuella försäljare. :')))))
förr brukade jag få flipp och typ stänga av mobilen och ha den avstängd i en timme
nu svarar jag hoppas på att det är nån som vill ge mig ett jobb :(
Beror på mitt humör, precis som med alla andra nummer :)
Är det dolt nummer så antar jag direkt att det antingen är ungdomsmottagningen som ringer för att berätta att "någon du har haft sex med inom det närmsta året har adfjk,gdkl, så skulle du kunna komma in för att testa dig? :--)"
jävla smutsiga Skellefteå
ser man numret så blir jag alltid superglad och svarar direkt!
Jag svarar aldrig okänt nummer, jag dissar privatsamtal
EYYYYY YO
Trycker på upptaget.
om numret är dolt brukar jag svara, för jag får ryck om jag missar ett samtal från dolt nummer och inte kan ringa tillbaka. Men om numret är synligt men inget jag känner igen, så brukar jag oftast inte svara, och sen ringer jag ändå inte upp ._.
Beror på humör.
Ibland låter jag det ringa ut, stänger bara av ljudet, och kollar upp numret efteråt. (Tänker att om det var viktigt så ringer de väl igen).
Eller svarar med "hej det är lisa"
Stirrar på telefonen tills jag blir helt mindfucked, svarar i sista sekund och bara: "BWAAH?"
brukar inte svara har lärt mig att det 90% av gångerna är det försäljare
nyfiken person > svarar alltid
Svarar aldrig
Ignorerar.
sätter på ljudlös ((((((((:
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet