Vad är max för att "försöka igen"?

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
kerosene Tjej, 29 år

10 238 forumsinlägg

Skrivet:
30 maj 2012 kl. 14:15
kerosene Tjej, 29 år

Om det inte funkar första gången kommer det garanterat inte funka andra gången.

vinjette 30 år

1 005 forumsinlägg

Skrivet:
30 maj 2012 kl. 14:16
vinjette 30 år

Citat från toroymoi


Jag tycker att man ska gå efter vad man känner.

Typ det.

memorabilia Kille, 35 år

776 forumsinlägg

Skrivet:
30 maj 2012 kl. 14:18
memorabilia Kille, 35 år

Jag älskar folk som påstår att det är totalt omöjligt att det fungerar en andra, eller tredje gång.

I call bullshit.



Det beror så otroligt mycket på situationen och omständigheterna. Det finns inga regler eller lagar när det gäller sådant här, så man får helt enkelt känna sig fram. Känns det rätt så är det rätt. Så enkelt är det.

visionary Tjej, 31 år

8 606 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 20:25
visionary Tjej, 31 år

Beror på, men typ 1 gång efter man gjort slut första gången. Finns så många olika anledningar till varför förhållandet tar slut, men ibland är det värt ett riktigt försök till, eller flera.

themusiclord Tjej, 30 år

3 182 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 20:27
themusiclord Tjej, 30 år

beror på situationen och omständigheterna helt enkelt,
så ganska svårt att säga.

ingensoldat Tjej, 26 år

351 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 20:28
ingensoldat Tjej, 26 år

Citat från leewonk


Alla förtjänar en andra chans. sen om dom förstör den kan dom skjuta sig i foten for all i care

this

Monkey Tjej, 29 år

782 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 20:30
Monkey Tjej, 29 år

Har försökt med ett ex fram och tillbaka i snart 5 år

toxic_pancake Kille, 31 år

1 223 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 20:33
toxic_pancake Kille, 31 år

Ja henne skulle jag ta tillbaka hur många gånger som helst, om det betyder att jag förlorar all självrespekt then so be it...

Vintern Kille, 31 år

298 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 20:36
Vintern Kille, 31 år

Beror väl på varför man gjorde slut till att börja med om man t.ex. var tvungen att flytta ifrån varandra. Sen förändras alla genom tiden så ett par gånger är väl max att försöka med samma person. Behövs fler gånger borde man väl tänka över om det verkligen är den personen man vill vara med.

iiziz 33 år

1 071 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 21:00
iiziz 33 år

Tycker man ska få kämpa så mycket man tycker det känns värt. Visst, man kanske inte ska hoppa in i förhållande gång efter gång bara för att man saknat varandra, utan man får nog ge det tid så man vet att man har rätt känslor och att man kommer vilja vara med personen i resten av sitt liv, typ.
Jag kämpar för ett ex nu som precis flyttat till Stockholm igen. När vi var tillsammans var vi sambos men vi hamnade i en svacka pga arbetslöshet osv, så jag trodde att den enklaste utvägen var att göra slut. Plötsligt var han 5 timmar ifrån mig och då vart allting mycket svårt. Har insett iaf att distans verkligen inte är min grej så under den tiden då vi försökte var kanske lite ovärt, men nu är han här igen och det känns mycket bättre!

Känner man att det är en person värd att kämpa för så kör hårt tycker jag, bara man inte kämpar hur länge som helst för då är det nog ingen idé.

SilverOLD Tjej, 31 år

7 985 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 21:03
SilverOLD Tjej, 31 år

Tycker man ska försöka igen tills man inte vill mer. Logic.

Erotik Kille, 29 år

8 346 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2012 kl. 21:07
Erotik Kille, 29 år

Undviker helst att "försöka igen".

c0opycat Tjej, 30 år

8 629 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2012 kl. 15:06
c0opycat Tjej, 30 år

Citat från Silver


Tycker man ska försöka igen tills man inte vill mer. Logic.

vilken jävla fucked up tråd.
Man gör väl vafan man vill, hur man nu känner för osv.

Diskmaskin Tjej, 31 år

658 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2012 kl. 15:10
Diskmaskin Tjej, 31 år

Citat från Celeste


Om man ens har en anledning till att "försöka igen" beror det väl på att förhållandet ärligt talat inte funkade som det skulle. Visst är det väl olika i olika situationer men jag kan tänka mig att ofta så är att "försöka igen" bara någon slags förnekelse på att det helt enkelt sket sig.



eller så försöker man som fan för att få förhållandet att fungera, men det är inte så lätt när man är ung och fylld med hormoner. det är assvårt att hålla igång ett förhållande man verkligen vill ha när man är ung. jag och min man har varit fram och tillbaka i några år men det är klart att om man VILL få det att fungera så kämpar man allt man kan. förhållanden är det svåraste som finns. men det handlar om vad man vill och hur mycket man är redo att kämpa.

Randomnisse Kille, 31 år

4 630 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2012 kl. 15:11
Randomnisse Kille, 31 år

Jag skulle nog kunna försöka igen. Det är däremot helt beroende på vad den andra personen har gjort under tiden.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet