Vad är det läskigaste någon okänd sagt till er?
Jag skulle gå hem från skolan, en helt vanlig dag. Gick förbi några lägenheter, och i en port rätt långt borta så stod en kärring och vinkade. Jag antog att hon vinkade till männskan bakom mig meeen den männskan gick iväg, tanten stod fortfaaaarande kvar och fliiinade åt mitt håll >.<' Jag börja fundera på om jag borde ha vinkad tillbaka med skit samma, jag hamnade i mina egna tankar. När jag väl gick förbi henne så sa hon nåt. Jag fick bara fram ett "huh?..."
"mår du bra, lilla väään?" *bigsmile*
"ehm.. yeh?"
"okej, så bra då"
såå gick hon in igen ~
Jag har aldrig sett henne, varken före eller efter dedär xD
Hon skrämde mig TwT
ooch hmm.. en random emoguy kom fram och fråga om han fick våldta min huund. Han vaart juwh cooling ~ =D
Och nån tant på gotland, helt klart över 50 kom fram till mig, "men guuuud vilken snygg tröja! Vart har du köpt den!?"
"här nere på stan ~"
"ja-a.. herre gud, det var det snyggaste jag någonsin sett, seriöst!" så gick hon till sin gubbe, "kolla tjejen där, äre inte en snygg tröja?"
gubbe kolla på mig "jo,jo~~"
tant kommer tillbaka "den var verkligen döhäftig! Men du, ta hand om dig!" *gå bort till mjölken*
Jag stod där som ett litet fint frågetecken ^^'
Citat från IgotFucked
en gång kom en türk fram till mig och sa:
''Jävla emo, jag ska cuta och öa dig och din mamma''
Jag blev väldigt kränkt och rädd.
Jag tycker så synd om dig, rariellilla. ._.
looooooooooooooooool, niiiiklas.
du låter SÅ .. eh.. "wemo". ._.
En gång när jag och mina kompisar skulle handla på ica nere på stan kom det fram en random gubbe över 50 år till oss. Han skrattade och grymtade något om Barbiedockor, sen bara gick han där ifrån. Det var läskigt.
En annan gång på stan kom det förbi en liten mörk kille till oss. Han höll fram en bukett rosor och jag tog en och tackade honom. Då började han tigga pengar av oss, på engelska. Vi förklarade snällt att vi inte hade några pengar kvar och att han skulle få tillbaka sin ros. Han blev jätte sur på oss och började rita "kors" i luften, som om han visade att han ville hugga ihjäl oss.
Det var också läskigt.
Citat från ikka
En gång när jag och mina kompisar skulle handla på ica nere på stan kom det fram en random gubbe över 50 år till oss. Han skrattade och grymtade något om Barbiedockor, sen bara gick han där ifrån. Det var läskigt.
En annan gång på stan kom det förbi en liten mörk kille till oss. Han höll fram en bukett rosor och jag tog en och tackade honom. Då började han tigga pengar av oss, på engelska. Vi förklarade snällt att vi inte hade några pengar kvar och att han skulle få tillbaka sin ros. Han blev jätte sur på oss och började rita "kors" i luften, som om han visade att han ville hugga ihjäl oss.
Det var också läskigt.
Lol har du aldrig vart med om sånna ? dom finns överallt i göteborg, bara att kolla irriterat på dom när dom lämnar fram rosen :P
jag har varit med om två asläskiga saker i mitt liv. i alla fall som jag kommer ihåg D:
i somras hade min kompis och hhennes pappa bråkat så jag skulle möta henne vid stationen. klockan var 11 på kvällen ;o
sen när jag skulle gå igenom tunneln så kommer det en gubbe på cykel som följer efter mig i en kilometer o__o sen när jag var mitt i tunneln hoppar han av cykeln och typ börjar halvspringa o__o jag börjar springa som en dåre och sen ser jag min kompis . och hon gick och pratade i telefon när jag mötte henne, så jag skrek som en jävla galning:
jag: DET ÄR EN GUBBJÄVEL SOM FÖLJER EFTER MIG!
min kompis: VA?!
jag: SPRING FÖRIHELVETE!
nån som pratade med henne: SLÅ HAN FRÅN MIG FFS!
Sen en gång i somras, nån vecka innan skolan började, sov jag hemma hos en kompis. och hon bor mitt ute i skogen o__o så dagen innan vi skulle sova, eller vad man nu kallare, så följde vi efter nån stig i skogen som ledde oss rättigenom den. sen tog vi en kort väg tbx, som min kompis kände igen. senpå vägen, inne i skogen, var det nåt skulliknande sak. så dagen efter gick vi dit igen och skulle kolla vad det var. occh när vi skulle ta den korta vägen tbx, ställde en bil sig för vägeb. två gubbar gick ur bilen och släppte två jakthundar på oss :o så vi typ sprang.. i 40 minuter non stop.
för några år sen när jag var ensam hemma, så gick de in en gubbe 50-60 år med en påse med apelsiner på in på vår tomt. han gick till vår dörr och tog i handtaget sen vände han sig om och gick därifrån. sen gick han in till grannen och in i deras garage O_O de var läskigt.. tänk om dörren inte hade varit låst D:
Citat från Rosett
för några år sen när jag var ensam hemma, så gick de in en gubbe 50-60 år med en påse med apelsiner på in på vår tomt. han gick till vår dörr och tog i handtaget sen vände han sig om och gick därifrån. sen gick han in till grannen och in i deras garage O_O de var läskigt.. tänk om dörren inte hade varit låst D:
Då hade du blivit våldtagen med apelsiner
'' Har du cigg?''
Typ, jag och min kompis satt på en busshållsplats i örebro, och så kom någon utländsk person som började prata med oss på Engelska. Sedan frågade han min kompis om hon hade någon pojkvän. Hon ba: "no.." o_O Sen så frågade han om hon ville att han skulle fixa en pojkvän till henne. Hon ba; "ehm, no.."
Han var lite läskig sådär ;p
Och - justja - en gång när jag och 2 av mina kompisar satt på tågstationen och väntade på vårat tåg, så kom det någon fyllogubbe och ställde sig framför oss och sa; "Akta er, det kommer en pedofil där borta", och sedan pekade han bakåt. Sedan skrattade han (så man fick en liten doft av hans illaluktande andedräkt..) och sedan gick han vidare. Den han pekade på var en sån där säkerhets-vakt-polis-sak. ;p
hej
När jag, Chris, Sam, Shinya, Dukwoo och några till satt på emo-trappan så kmr det fram en svart snubbe som är typ hög och packad
, fram frågar om vi har några penagr.
Shinya: Jag har en krona...
Snubben: GE MIG DEEEN!!! *med ngn konstig brytning och går därifrån*
VI: wtf?....
Några minuter senare så ska jag och Chris hjula och då kmr han fram till oss igen!
Snubben: GÖR DET IGEN!!!
Jag och Chris: AHHHH!!!!! *springer i väg up på trappen* Det störda är att snubben springer efter oss i cirklar >.<
Sen försvinner han och vi sätte ross och leker med mitt paraply, då kmr han tillbaka IGEN!
Snubben: Ge mig paraplyet!
Jag och Chris: AHH!!! *ställer oss up och springer därifrån och snubben springer efter!!* xD
haha Han blev senare döpt till prarplymannen xD
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet