Universitetet
Någon som precis börjat, ska snart sluta eller helt enkelt går på universitetet?
Har en uppgift i skolan att fråga två pers som går på universitetet eller högskola några frågor om typ studieteknik.
Går termin fyra på Lunds universitet just nu om det duger :)
Någon här som går på/har gått på KAU*? :)
Karlstad Universitet.
Citat från Melot
Går termin fyra på Lunds universitet just nu om det duger :)
yup o de här är frågorna :
Var det svårt att komma in på universitetet?
Hur tar du bäst in ny information?
Hur pluggar du på bäst sätt?
Vilken linje går du?
Några tips?
Citat från KuroSakuraa
yup o de här är frågorna :
Var det svårt att komma in på universitetet?
Hur tar du bäst in ny information?
Hur pluggar du på bäst sätt?
Vilken linje går du?
Några tips?[/i]
1. Jodå, hade högsta betyg och tog mig ändå inte in förrän jag gjort HP. Men det varierar från utbildning till utbildning.
2. Genom att använda den. Får jag ny kunskap vill jag också ha ett problem där jag kan använda mig av kunskapen för att lösa det.
3. Genom att läsa igenom böckerna om ämnet och samtidigt skriva en sammanfattning om det. För att hålla motivationen uppe så pluggar jag ofta kanske 1-2h och belönar mig sedan med 30 min vad som helst. Sen plugg 1-2h osv.
4. Läkarutbildningen.
5. Inte direkt, annat än att allt blir så mycket lättare om man faktiskt är intresserad av det man pluggar!
Tack! Någon mer??? <3
Behövde du bara två?
Också LU
1. Nej, trots att jag hade medelmåttiga betyg.
2. Genom att diskutera den med andra
3. Skriva för hand är det bästa. Anteckna samtidigt som läsning eller öreläsning, och sedan diskutera med någon annan, även om det är någon utomstående.
4. Genusvetenskapligt Masterprogram.
5. Ta det lugnt, det ordnar sig. Du har mer tid på dig än du tror. Och känn dig aldrig dum om det går att undvika. Nästan allt går att lära sig.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet