Top Model Sverige
Det är nu Nina hoppar in i tråden!
Tjoo Alice! Det är bara bra med mig :) kände mig bara tvungen att skriva nu.
vad är izabella känd för egentligen? och vad fan vet hon om modeindustrin?
Sämsta skiten på länge.
Fan värre än Big Brother. "Oh my god... me so bad at swimming!" Seriöst?!
Dumma i huvudet hela bunten.
Citat från AliceMinna
Vi gick alltid efter dag 1, dag 2, dag 3, dag 4. Första dagen var utmaning sen photoshoot sen en så kallad synkdag då vi bara var i huset och en och en fick vi gå in i ett rum i 1 timme och svara på frågor (Det ni ser när vi sitter och pratar ensamma) efter den dagen var det eliminering. Och ja, vi hade inte ofta ledigt. Blev någon gång där över jul och nyår, då blev det lite av att upptäcka LA och bio, teater. Men de dagar vi inte var lediga men filmteamen dragit hem hade vi inte mycket för oss. De hade tagit våra mobiler, vi fick inte tittat på tv eller sitta vid datorn. Men vi lyckades hitta pennor och papper! Haha.
Kul att få veta lite hur allt verkligen händer! :)
Hur kändes det att komma hem till familjen igen efter denna långa resan?
RobbanMurray: Att komma tillbaka kändes jättekonstigt, Det var nästan två månader man var bortrest, jag vet att jag reagerade på hur vackert Sverige är när jag kom hem, man uppskattar det hundra gånger mer. Sen var jag faktiskt aldrig så fylld av hemlängtan, man fick prata i telefon vid ett par tillfällen via skype så sen fokuserade man ju bara på tävlingen. Men när jag kom hem så grät jag nåt förbannat. Mina föräldrar fick inte en syl i vädret, haha.
Hmm. Du var borta i två månader? Hur förklarar du då att Rebecka i en intervju svarar såhär på frågan om hon var borta från skolan mycket.
Hur klarade du skolan och inspelningen samtidigt?
- Inspelningarna låg mest över jullovet, men jag var borta någon vecka innan och någon efter lovet. Jag fick plugga på nätterna när kameramännen hade gått från huset. Ibland var jag väldigt trött på dagarna.
http://www.nt.se/ungnt/artikel.aspx?articleid=7554269
Jullovet är i december, skolan börjar i januari.
Om man är borta någon vecka innan och efter lovet, så blir det ju två månader?
AliceMinna, haha ja kan förstå det, dock gissar jag på att ni - trots alla tävlingar, all press o.s.v. - hade rätt jäkla underbart där borta så gissar att du inte ångrar de ;)
Citat från Pansartax
Om man åker en vecka innan jullovet och åker hem igen en vecka efter skola så har man varit borta drygt en månad, tänk lite
"Inspelningarna låg mest över jullovet, men jag var borta någon vecka innan och någon efter lovet", läs lite.
"Någon" vecka är inte EN vecka.
Det beror ju på hur man tolkar det hon säger. Och hur hon väljer att uttrycka sig.
Jag säger "någon" vecka, eller "någon" dag när jag kan mena typ tre-fyra veckor/dagar.
Och varför sa hon inte bara att hon var borta en vecka då?
Det hade ju känts mer naturligt om man nu varit borta i bara en vecka innan och en efter.
Haha suspicious. Vi åkte 4 december och när vi var 4 kvar hade det gått nästan två månader.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet