Töjning
Vilken storlek ska jag börja med då?
Det minsta du kan hitta. Det som du kan köra in utan att det svider och spräcks.
Okej, tackar!
Zeradi
Har du vanliga örhängen så borde du starta att töja med 1mm-1.2-1.6-2-2.4-3-3.2-4-5-6-7-8-9-10 sen 2mm åt gången om du känner att dina öron pallar det, töj verkligen inte mer än 2mm/månad. Använd inte smycken så som spiraler/tapers och material i silikon/akryl/plast. Trä funkar bra men inte i nytöjda öron. Det är typ det ända du behöver veta.
Så expanders i glas eller trä. Antar att sten och kirurgiskt stål också funkar?
taper = expander och det ska inte användas som smycke
Asså, "expanders" ska endast användas när örat är redo för att töjas, och efter man försiktigt fört in expandern/tapern/ledstickan i örat så sätter man helst i en single flared tunnel, vilket är en tunnel med endast en "kant".
Jaha! Tack så hemskt mycket! Ni har varit väldigt hjälpsamma!
Använd dock inte tapers i akryl.
Citat från Zeradi
Jaha! Tack så hemskt mycket! Ni har varit väldigt hjälpsamma!
Såvidare du inte kommer med efterblivna frågar och lyssnar på det vi säger så hjälper vi gärna till här :)
Materialtips som funkar bra i septum som inte blir så kallt nu när det e vinter?
STÅL :^)
Tjena, jag letar efter 'vikter' till mina öron, någon som vet någon bra hemsida med snygga sådana smycken? Eller vet någonstans i stockholm som man kan köpa det?
Citat från Lashon
Tjena, jag letar efter 'vikter' till mina öron, någon som vet någon bra hemsida med snygga sådana smycken? Eller vet någonstans i stockholm som man kan köpa det?
Evolve har jävligt mycket snyggt www.evolvejewelry.com
Sen så borde CALM ha en del i butik.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet