Tjejsnack.
Idag har jag, för första gången typ, verkligen saknat H. Blev så fruktansvärt ledsen när jag såg hur han var med hans nya. De var så lika oss.
Citat från AIDE
En kompis smsade precis och skrev att hon blivit dumpad.
Hon och killen hade varit tillsammans i
Vad säger man som tröst till en sådan?
Om det är något som jag har lärt mig i denna situation är att man ska som vän aldrig försöka minimalisera hens smärta. Man måste få vara ledsen och ha ont ett tag, det är trots allt en viktig sörjnings process. Det är en hårfin gräns mellan att distrahera hens tankar och att minimalisera.
Sen hade jag aldrig sagt något som "Du förtjänar bättre, han är dum i huvudet" ect, sådant som talar negativt om ex'et, om hen inte var en idiot på riktigt. Jag blev bara jätte irriterad när någon av mina vänner gjorde så, för det var ändå någon som jag hade älskat som de "snackar skit "om, (särskilt eftersom jag är bra vän med mina ex nu)
Jag hade sagt att det är okej att vara ledsen, att det är viktigt. Att det kommer bli bättre sen (även om man någonstans redan vet det sen innan så borde man få höra det) men det gör ont nu, och det är det som är viktigt nu. Jag hade sagt att jag var där för hen när det behövdes, ect ect ect.
Låt din vän veta att hon är älskad.
Hej. Jag har mensvärk. Hejdå.
:c
äre någon här som har erfarenhet av akut p-piller??
Jepp!
Hur lång tid tog det innan du märkte av biverkningar? Och vilka fick du??
men gu vilka svåra frågor!! :( fick en minor blödning efter någon dag typ, inget mer
vad jag minns iallafall. det var ca 4 år sedan jag tog det så.. hahah
tror jag tagit dagen efter piller 2 ggr, de fungerade båda gångerna så att säga
Jag fick inga biverkningar alls när jag tog dagen efter-piller.
det varierar väl från person till person vilka biverkningar man fått antar jag
Så äre väl alltid!
Jag har inte heller fått biverkningar de gångerna som jag tagit det, enda var väl att jag mådde lite illa precis efteråt men inget mer!
Citat från hangthedj
äre någon här som har erfarenhet av akut p-piller??
Jag fick ingen biverkning som illamående, men min mens blev dock två veckor sen p.g.a det, och sen kom nästa mensen efter bara 2½ vecka. Sen blev de normalt igen.
Citat från SaraLouise
Imorgon ska min mamma till Royal arch. KOMMER BLI SÅ FETT
(Royal arch är typ den populäraste tatueringsstudion i V-ås!!!)
Pffffffft, säger bara Bluebird.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet