Tiggeri och tiggare
Citat från Wikileaks:
Då får man granska dem så att man verkligen vet vad deras motiv är. Efter det kan man hjälpa på riktigt.
Dessutom har tiggeriet ökat extremt senaste året. Det har inte alltid varit så här mycket, och det är tydligt att det är en organiserad våg.
Ja, för mer byrokrati har ju visat sig vara effektivt vid akut hjälp!
Ja, eller, eller (bear with me now) så har det visat sig att vi (även om vi är långt ifrån perfekta med tanke på våra "självantändande" läger) behandlar eu-migranter mer humant än andra länder, och word of mouth därmed resulterat att folk hellre söker sig hit än i ett land där de blir totalt avhumaniserade.
Det känns som att det finns en hel del luckor att fylla mellan "det har ökat" och "det är därmed organiserat".
Citat från JohnLemon:
Citat från beatyourkids:
Skoja bort det bara. Dina vänner på gatan fryser ikväll.
Att folk har det dåligt är inget skämt. Att du argumenterar för att du bryr dig om dem, det är däremot ett skämt.
Glöm inte att jag är rasist, nazist, SDare och mördare också. Få med det. Ger bonuspoäng och chansen på en vecka fri premium.
Citat från Darwin:
Citat från beatyourkids:
Vad är dina ärliga tankar om rumänska maffian?
Bild: [url]http://i61.tinypic.com/sczyn4.jprl]
Bra svar.
Citat från Darwin:
Citat från Wikileaks:
Det finns de som säljer tidningar men väldigt få.
Ja för att det finns för få initiativ, så istället för att sitta och foliehatta sig kan man starta initiativ.
Hitta människorna som har deras pass är en bra start. Och jävligt enkel och ofarlig.
Försöker du vinna pris i idioti eller vad är frågan om?
http://www.expressen.se/nyheter/nu-backar-polisen--ar-inte-organiserat-tiggeri/
så, varsågoda
inb4 "ööh dom bakcar barra för pk media håler på !!!! SD 2018"
Jag är student. Jag tigger månatligen fram nästan 10 000 av staten. Jag har en mobil (och tillochmed en dator och tv). Jag blir hotfull mot csn när jag inte får mina pengar. Deportera mig.
Hehe. Och vad gör du med pengarna du får??? Köper du öl för de?? Jag tycker att staten borde gå till ica och köpa mackor till dig istället för att ge dig pengar.
Enligt nyheterna för bara en månad sedan så ska det komma yttligare 2000 tiggare hit till Sverige, varav så är det redan ungefär 2000 tiggare i Sverige, de flesta tiggarna är i Stockholm. Alltså på bara en sommar ska detta fördubblas enligt nyheter på tv för en månad sedan. Dock kan ju teorin ha ändrats eftersom tiggarna börjat inse att de inte direkt får nå pengar
Ikväll sjunger Rumänien om sina tiggare i Eurovision, får se hur mycket Europa tycker synd om dem.
Citat från LouieLouie:
Ikväll sjunger Rumänien om sina tiggare i Eurovision, får se hur mycket Europa tycker synd om dem.
vafan är det eurovision idag????
Citat från unsterblich:
Citat från LouieLouie:
Ikväll sjunger Rumänien om sina tiggare i Eurovision, får se hur mycket Europa tycker synd om dem.
vafan är det eurovision idag????
This. Är jag så verklighetsfrånvarande att jag inte märkt det?
Har inte det redan varit i år?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet