The Walking Dead
Jag måste också hålla med. Och nu är jag väldigt spänd på vad som kommer hända i nästa säsong.
Iochmed att Rick & CO har en mindre armé just nu så kan man ju räkna med ett par storskaliga strider, eller tillochmed ett uppror mot "Ledarna" i gruppen. Hade varit ganska intressant och se Rick & Daryl göra några rejäla snedsteg så att de andra gav sig på dom.
Jag tror att Lori är borta nu, för Rick är tillbaka och gör rätt genom att ta emot de som inte kunde kämpa själva för sina liv på samma vis som guvernörens arme. Han börjar bli sig själv igen - DET glädjer mig.
Lori är inte borta... Tror jag i alle fall xD Hon lär dyka upp igen xD
men jag har så stora förhoppningar på nästa säsong! Tycker helt ärligt att säsong 3 inte var så epic när jag tänker efter....
Jag tror att Lori är rätt borta nu faktiskt. I slutet när Rick blickade upp emot stället hon tidigare stått på och hon inte längre var där kändes det som ett litet avslut på det hela.
^
This.
Jag misstänker att Lori-synerna handlade om en vink åt Ricks bristande moral, empati och faderskap (hon var fortfarande gravid, klappade magen under synerna och hade en vädjande blick). Rick fattade nog själv hur illa det låg till när Hershel berättade om Carls avrättning på Woodburykillen. Flera saker under säsongen har banat väg för Carls moraliska/humanistiska förfall, bl.a den till synes obetydliga grejen med liftaren som "de" (under ledning av Rick) vägrade hjälpa på vägen några avsnitt tillbaks.
Jag tror att Rick har vaknat till ur sin emoperiod och är på fötter igen, och välkomsten av nödställda Woodbury-peepls pekar mot detta med tanke på att han aldrig skulle tänkt sig hjälpa dem tidigare.
Precis! Hallucinationerna utav Lori var väl något slags samvete för Rick. Kanske inte i början när han var heltokig, men de senare gångerna.
Saknar Shane nu :(
Hade vart lite grymt att se Shane mot guvernören.
Skulle nog slutat med ett blodbad.
Shane skulle ha vunnit över guvernören utan tvekan...
^ *nickar och ler*
Trodde guvenören skulle dö o andrea överleva o typ ansluta dig t gruppen. Istället dog hon o guvenören överlevde. Nästa säsong kan nog bli ganska intressant ändå. Men dom får nog jobba på de lite för trean va nästan lika tråkig som tvåan ett tag.
det var faktiskt lite sorgligt när Andrea dog :(
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet

