The Sims 3
Citat från RainbowLollipop
ja vill testa the sims 3 world adventures, nån som kan berätta om de är värt att testa?
Det är helt sjukt värt. Det bästa som kommit i the sims-väg någonsin!
Måste spela sims 3 nu.. :$
Unleashed till PC kommer i höst har jag för mig. November om jag minns rätt.
Jag är ju då en riktig tsnörd, så jag tycker om alla x) Fast Destination Världen och Drömjobb är nog bättre än Kvällsnöjen. Dock älskar jag vampyrerna så....
Jag tror att jag hade tyckt bättre om Kvällsnöjen om min dator varit bättre dock. Bridgeport är inte bra för min dator.
Alltså. Jag måste delge er denna tumblr:
http://fuckyeahsimsmeme.tumblr.com/
Så jävla rolig seriöst.

HAHAHA ^
För den som är intresserad delar jag med mig av en länk som tar dig till en timmes lång genomgång av Generations!
http://www.ea.com/1/sims-generations-chat
Looks awesome, man!
Jag har sims 3, yeah!! Men det fungerar inte, kör tvåan ist :P
Tja.. du borde inte behöva den med tanke på att de ändrat hur man lägger in downloadsen.
.packages-filer läggs i dokument/electronic arts/the sims 3/mods/packages
.sims3pack-filer läggs i dokument/electronic arts/the sims 3/downloads
Jag kommer inte ihåg hur man hade dem förr, tror man la dem i datorn/acer C:....../../.. Men det skall man inte göra nu.
Citat från iGNONERA
För den som är intresserad delar jag med mig av en länk som tar dig till en timmes lång genomgång av Generations!
http://www.ea.com/1/sims-generations-chat
Looks awesome, man!
Åh, kollade igenom hela typ igår. Verkade fett kul faktiskt.
Yay! Jag är helt såld på det! Har tyckt att det blivit extremt tråkigt när simmarna bara är hemma! Jag är mest glad över att man kan ta med toddlerserna i barnvagn och sedan låta dem åka på en såndär.. eeh.. svänghäst? Förhoppningsvis kan de göra liiite mer än bara det.
(För att bara nämna en sak såklart ^^)
Exakt hur man gör? Eh.. du lägger in dem i mapparna och så fixar det sig själv? Tja, med sims3pack-filerna måste du dubbelklicka dem så att du installerar dem genom launchern. De andra skall fixa sig själva med hjälp av en resource-fil. resource-filen lägger du i mods-mappen. Den är till för att spelet skall hitta nedladdningarna.
Du kan göra den själv:
Öppna anteckningar och klistra in
Priority 500
PackedFile DCCache/*.dbc
PackedFile Packages/*.package
PackedFile Packages/*/*.package
PackedFile Packages/*/*/*.package
PackedFile Packages/*/*/*/*.package
PackedFile Packages/*/*/*/*/*.package
PackedFile Packages/*/*/*/*/*/*.package
Därefter sparar du filen som en cfg-fil (.cfg). Med namnet Resource.cfg
EDIT: jag skall leta upp exakt hur man gör. Jag är inte 100% säker om jag beskrivit rätt.
EDIT2: Okej, så du öppnar anteckningar - klistrar in det jag skrev^, sparar det med namnet resource.cfg. Lägg sedan in den i mods-mappen. Klart.
Fast nu är ju frågan dock om du har den nyaste patchen på spelet.. Om du inte har det och bara kör med grundspelet (och inte drömjobb) så skall du göra som du gjorde från början (alltså genom acer c:/...).
Om du är medlem på thesims2.se kan du hitta/fråga allt om nedladdningar (och allt annat som man kan tänka sig om TS). Det är konstnadsfritt att bli medlem and I love this site. Många datornördar som vet hur man gör ;)
Tråden om nedladdningar:
http://www.thesims.se/forums.view.asp?fid=105&tid=254626&archived=0
2an är grymt mycket bättre än 3an. yea, i said it.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet