Tetråden
Får olika favoriter lite då och då, varierar ofta.
Just nu är favoriten denna: http://static.zlacnene.sk/foto/vyrobky/644750/644624.jpg
Hela min familj dricker mycket te dagligen.
Så vi har alltid masssor med olika sorter hemma,haha.
Både lösvikt och påsar.
några av mina favoriter är Äpple/Kanel, roibos jordgubb/grädde, Irish dream, earl grey cream, rabarber/grädde, sommar & sol, fina Augusta, lapsang souchong.
Osv!
Te gjort på färska örter slår allt. I Sverige har vi ett överflöd på olika sorters mynta vilka är lätta att hitta för det vaksamma ögat och det blir något så sjukt gott te av dem. Plocka upp dem, ev. ta av rötterna, skölj av dem försiktigt, brygg te på dem. Var noga med att du inte har allt för varmt vatten. Om vanligt te nu bryggs vid ca 96°C så skulle jag kunna tro att myntate BÖR bryggas vid ca 80-85°C. Tog du för mycket mynta för en bryggning så kan du lägga resterande i en försluten plastpåse med en bit vatten i så håller de i ett par dagar ytterligare i kylen!
Åkermynta
Den allra vanligaste skulle jag tro är åkermyntan, vilken jag har hittat från Östersundstrakten ner till Helsingborgstrakten. Den brukar växa på vanliga åkrar utspritt i små grupper med de största växterna i partier partiellt skyddad från solljus. De är också vanliga på kostigar där de brukar växa på mittenpartiet. Åkermyntat har en svagare doft samt smak, så plocka många om du ska göra te på dem.
Vattenmynta
Vattenmyntan har jag upplevt lite svårare att hitta, då jag endast hittat den vid Norrtälje kommuns stränder angränsandes till saltvatten. Den ska dock enligt uppgift växa i hela Sverige förutom typ Kiruna. Enligt mig blir det godast te på vattenmyntan, då den är aningen starkare än de andra myntorna jag prövat(förutom pepparmyntan då men den smakar juh fan tandkräm...). Trodde jag var i himlen en gång när jag hittade en våtmark på ca 250m² smockfullt med ENBART vattenmynta. Shit was cash. OD'd.
Och till er som inte kan stava till "te" hänvisar jag till Nationalencyklopedin.
http://www.ne.se/te/325169
Te är det bästa som finns och den här tråden ska jag bevaka
this^
té all day erryday<3
Just nu dominerar Röda Mulen!
"Kanel, kardemumma, kryddnejlika, ingefära och svartpeppar sätter en kryddig ton till detta Rooibos. Smaksatt med vanilj och grädde. Tillsammans blir detta en given favorit till julfrukosten."
ÄLSKAR rabarber&grädde-te. Fyfanihelvete vad gott det är.
Jordgubb och vanilj är också nice. Citronte med honung när man är sjuk är awesome.
Jafyfan vad mysigt det är att dricka te. Fuck kaffe.
Sen känns löste sådär lagom lyxigt fast det inte är det. Ska införskaffa en fin löstesil som flyter. :')))) Ftw.
Så jävla gott med te! Nu ska jag ta mig fan dricka det och se The Addams Family.
Passar bra när man är förkyld. Tror det får bli blåbärste.
Dricker choklad-mint just nu. Asgott.
Grönt te är ju det bästa!
har nog ungefär 20 olika sorter hemma just nu, så jag brukar variera lite, men favoriten är rabarbergrädd och friggs äppelpajste :)

Finns inte mycket te som faller mig i smaken, dricker kaffe istället.
Citat från Ebola
Finns inte mycket te som faller mig i smaken, dricker kaffe istället.
GTFO
Svart te kan jag verkligen inte med, men rött och vitt går inte av för hackor.
Okej mitt tesortement håller på att sakta men säkert sina och skulle vara kul med lite nya smaker att pröva!
Allra helst röda eller gröna teer, då jag fått min fair share of svarta teer genom åren.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet
