Tankar, slutsatser och uppmärksamhet
Jo, imorse när jag vaknade fastnade det i huvudet med lite om folks namn och så ( HateMyLife etc. )
Efter jag också varit med om att folk har sagt "Alla hatar mig", "Mitt liv suger" m.m.
Seriöst, vad fan gör saker bättre om man klagar?
"Men de är försent, mitt liv är över" - JO men om de är över varför sitter du och klagar? Judarna tycke väl att allt försent när tyskarna var som starkast, men vad hände? Jo de sumpade vinsten och förlorade allt.
Var de värkligen försent då? Nej, lägg av med alla idiotiska slutsatser
Likadant med föräldrar "De tycker inte om mig och jag hatar dem" Jo visst, hur ska du kunna överleva? De har levt längre än dig och vill hjälpa dig, de förstår mer än dig ( inte i allt, men de mesta )
Sen finns de folk som skär sig, till vilket pris? "Jag hatar mitt liv mest av allt" - Jo men varför lever du då? Om du kan skada dig är de inte så svårt att begå självmord?
Nu vill jag inte få folk att begå självmord här, det är det mest egoistiska som finns, och man ångrar sig rejält om man har skurit sig ( De gör förbaskat ont och ärren finns livet ut )
Rätta mig om nödvändigt, men skriv inte en massa onödigt skit som "fail" de ända som är "fail" här de som kallar sig själva fula m.m.
Citat från Malheus
Rätta mig om nödvändigt, men skriv inte en massa onödigt skit som "fail" de ända som är "fail" här de som kallar sig själva fula m.m.
Du glömde de 98% av sidan som inte kan svenska.
Man klagar för att ha ett hopp om att det kanske blir bättre.
du har rätt OwO
vafan, folk gör nästan vad som helst för lite uppmärksamhet nu för tiden.
Citat från Malheus
Sen finns de folk som skär sig, till vilket pris? "Jag hatar mitt liv mest av allt" - Jo men varför lever du då? Om du kan skada dig är de inte så svårt att begå självmord?
de flesta som skär sig gör det för att dämpa den psykiska smärtan.
sen finns det dock dem som skär sig för uppmärksamhet.
Det är medicinsk bevisat att om man skär sig så släpps endorfiner upp till hjärnan så att man känner sig lite gladare för stunden.
Jag håller med som fan :o
Kunde inte ha sagt det bättre !
ungdommar har klagat över livet i alla tider.
dock har det blivit värre pga att det har blivit svårare och svårare för undommar, högre kvar från skolan och hemmet.
det kommer alltid finnas folk som klagar, vi gör det alla ibland.
mesta dels ungdommar pga seperationsångest, gå från barn till vuxen osv.
varför klaga på folk som klagar? :3
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet