Sverigedemokraterna

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
std Kille, 30 år

933 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:11
std Kille, 30 år

Citat från Aceton


Dom är ett hemskt erfråges parti som inte har någon framtid inom svensk politik

där har du lite fel

Kenmaster Kille, 32 år

5 101 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:13
Kenmaster Kille, 32 år

Citat från AfterAffect


där har du lite fel[/i]

Alla deras lösningar på de stora problemen bottnar i samma sak -> minskad invandring,

LordVoldemort Tjej, 32 år

37 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:31
LordVoldemort Tjej, 32 år

Ja vill inflika och meddela att ett av skälen att Sverige är rikt är invandring. Att invandring skulle kosta pengar är en myt som nazisterna spridit. Jag vet inte hur pålästa ni är i ekonomisk teori, men det är allmänt känt att en minskande... befolkning är det värsta som kan hända, med minskat BNP och ökad inflation som effekt. Sverige skulle utan vår invandring krympa och det måste motverkas. Sedan gäller det att komma ihåg att asyl och invandring inte är samma sak. De som får asyl är flyktingar som troligtvis skulle ha mördats om de inte flytt, det är en moralisk skyldighet att att ta emot dessa som vilka för övrigt ökar marknadens efterfrågan och tillgång på arbetskraft. Kom också ihåg att alla invandrare inte är "lika". De kommer ifrån olika länder, talar olika språk och är alla individer!

Kenmaster Kille, 32 år

5 101 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:40
Kenmaster Kille, 32 år

Citat från Johannes95_BMTH


Så du påstår att om det inte fanns några som levde på bidrag skulle bo i Sverige skulle vi bli ett fattigare land? Intressant teori...

OBS: Jag påstår inte att det bara är invandrare som får bidrag...[/i]

Haha,

De invandrarna som faktiskt jobbar då? Fattar du hur mycket skatteintäkter vi fått pga invandring?

Viruset Kille, 33 år

14 891 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:44
Viruset Kille, 33 år

Citat från WlairBaldorf


det är en moralisk skyldighet att att ta emot dessa som vilka för övrigt ökar marknadens efterfrågan och tillgång på arbetskraft. Kom också ihåg att alla invandrare inte är "lika". De kommer ifrån olika länder, talar olika språk och är alla individer!

Vi har absolut ingen jädra "moralisk skyldighet" över huvud taget.

Funereality Kille, 34 år

252 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:49
Funereality Kille, 34 år

Hon försöker påtvinga sin kristna moral på oss, GET AIDS AND DIE IN A FIRE.

yndihalda 35 år

6 107 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:59
yndihalda 35 år

Citat från Johannes95_BMTH


Om det är som undersökningarna säger, går vi väl ganska mycket plus på de invandrarna som jobbar, om man tänker plus minus dom som inte gör det, men vad vet jag... fast jag tror vi skulle kunna gå ännumer plus om det inte va för allt skattefusk som pågår inom resturang branchen, och vilka har resturanger?

Skattefusk (och restaurangägande för den delen) är ingenting som är speciellt för just invandrare.

Kenmaster Kille, 32 år

5 101 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 14:59
Kenmaster Kille, 32 år

Citat från Johannes95_BMTH


Om det är som undersökningarna säger, går vi väl ganska mycket plus på de invandrarna som jobbar, om man tänker plus minus dom som inte gör det, men vad vet jag... fast jag tror vi skulle kunna gå ännumer plus om det inte va för allt skattefusk som pågår inom resturang branchen, och vilka har resturanger?[/i]

Logiken är ju slående.

"Vi går plus på invandring, men vi skulle kunna gå ännu mer plus om vi slopar invandringen, eftersom att några skattefuskar på restauranger."

Pilota Tjej, 30 år

3 314 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 18:10
Pilota Tjej, 30 år

Citat från dandelion_girl


http://politisktinkorrekt.info/2010/09/25/avrattningsforsok-pa-sd-politiker-fran-mellanostern/#more-59431

Jag kan inte säga att jag tycker om SD eller håller med dem i några av deras punkter (förutom möjligtvis brott och straff punkterna),
men sådär gör man inte.
Man måste kunna stå för sin åsikt utan att behöva bli knivhuggen.
Vart är Sverige (och yttrandefriheten för den delen) påväg?

Kenmaster Kille, 32 år

5 101 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 18:12
Kenmaster Kille, 32 år

Det ska klargöras att det knappast är endast SDare som blivit hotade/överfallna av politiska orsaker i historien, det är lika dåligt oavsett parti, så lägg ner.

Kenmaster Kille, 32 år

5 101 forumsinlägg

Skrivet:
25 september 2010 kl. 18:14
Kenmaster Kille, 32 år

Citat från Aiur


Det allmänheten får reda på kommer oftast genom media, och det är till större delen SDare som attackeras.[/i]

Efter detta valet ja, men titta bakåt, har funnits ganska länge.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet